Genel

Published on Nisan 29th, 2023

0

TİP adayı Şık, Kürtleri ve HDP’yi hedef aldı

HDP’den milletvekili seçildikten sonra TİP’e geçen ve 14 Mayıs seçimlerinde TİP’ten İstanbul Milletvekili adayı olan Ahmet Şık’ın sosyal medyada yayınlanan videosu büyük tepkilere neden oldu. Selahattin Demirtaş ve Kürt özgürlük mücadelesini hedef alan Şık’ın “Bu ülkede Türk faşisti var bir de Kürt faşistiyle uğraşamam” sözleri dikkat çekiyor. Sarfettiği sözlerin fikrini, kastını ve duygusunu yansıtmadığını öne süren Şık’ın “özrü”ne Kürtler tepki gösterdi. TİP’in İstanbul 3. bölge milletvekili adayı Şahin Özsoy, adaylıktan ve TİP üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alarak ayrı liste oluşturan Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) tepkiler devam ederken, TİP Milletvekili ve İstanbul 2. Bölge birinci sıra adayı Ahmet Şık’ın Kürtleri ve HDP’yi hedef alan videosu ortaya çıktı.

Sokakta bir kişiyle yaptığı sohbette, HDP tabanında sert sekter kişiler olduğunu söyleyen Şık, “Selahattin bugün canımıza okumuş. Güya aynı ittifaktayız. Yapan da Selahattin. Selahattin’i çıkar HDP’den ortada HDP kalmıyor” diyor.

“Hasip Kaplan, Sırrı Süreyya Önder’e şey demiş adam sakın bir Türk’ü bu partinin başına geçirmeyin. Böyle bir dinamitte var parti içerisinde” diyen kişiye Şık, “Ben de bundan rahatsızım zaten. Bu ülkede Türk faşisti var bir de Kürt faşistiyle uğraşamam” yanıtını veriyor.

ŞIK’TAN FİKRİMİ YANSITMIYOR SAVUNUSU
Kürt özgürlük mücadelesini kişilere indirgeyerek küçümseyen, bu mücadelede yer alanları “faşist” diye tanımlayan Ahmet Şık, tepkilere rağmen uzun süre sessiz kaldı. Şık dün gece geç saatlerde sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yaptı. Olayı ve olaydaki kişileri, bağlamını açıklamayacağını söyleyen Şık, sarfettiği sözlerin fikrini, kastını ve duygusunu yansıtmadığını öne sürdü. Şık paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Konuyu, olayı, olaydaki kişileri ve bağlamını açıklamaya çalışmadan, fikrimi, kastımı ve duygumu yansıtmayan bu sözler nedeniyle kırdığım tüm HDP’li dostlarımdan ve Kürt halkından, TİP’li yoldaşlarımdan içtenlikle özür diliyorum. Öncelikle 14 Mayıs’a dek ve sonrasındaki ortak mücadele geleceğimiz boyunca da yegane çabam, barış ve kardeşlik arzumuza zarar vermemek, ittifakımızda cisimleşen umutlara gölge düşürmemek olacak.”

TİP: ŞIK’IN SÖZLERİ PARTİMİZİN GÖRÜŞÜNÜ YANSITMIYOR
Ahmet Şık’ın paylaşımının ardından TİP’in resmi Twitter adresinden Ahmet Şık’ı kamuoyuna yansıyan sözlerinin partinin görüşlerini yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada, “İstanbul Milletvekilimiz Ahmet Şık’ın bugün kamuoyuna yansıyan sözleri partimizin görüşlerini yansıtmadığı gibi vekilimizin bugüne dek koruduğu mücadele kimliği açısından da talihsiz ve kastını aşan ifadeler içermektedir. Bu sebeple, başta HDP’li dostlarımız olmak üzere ittifak güçlerimizden, Kürt halkından, sol kamuoyundan ve tüm yurttaşlarımızdan özür diliyoruz. Barış ve kardeşlik için sürdürdüğümüz mücadeleden ve dayanışmamızdan asla vazgeçmeyeceğiz” denildi.

Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, özür dilemesinin yeterli olmadığını söyleyerek, Ahmet Şık’a adaylıktan çekilmesi çağrısında bulundu.

MİLLETVEKİLİ ADAYI İSTİFA ETTİ
TİP İstanbul 3. bölge milletvekili adayı Mert Şahin Özsoy, Ahmet Şık’ın videosunun ardından adaylıktan ve parti üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Özsoy, Twitter hesabından yaptığı “Ahmet Şık’ı affetmiyorum” başlıklı açıklamada, “Öncelikle Ahmet Şık’ı bu çirkin sözlerinden dolayı kınıyor ve affetmiyorum. Bir Karadenizli olarak Kürt yoldaşlarımdan, kardeşlerimden, tüm Türkiye halkı adına özür diliyorum. Özgürlük mücadelemizi ancak kardeşçe yapılması gerektiğine inanıyor ve başka çarenin olduğunu düşünmüyorum.
Bu sebeple TİP adaylığından ve parti üyeliğinden geri çekiliyor, istifa ediyorum. Biz kazanacağız. Yaşasın halkların kardeşliği” ifadelerine yer verdi. (ETHA)


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑