Güncel

Published on Ocak 24th, 2023

0

Sancar’dan ‘seçime hazırız’ mesajı: Bu düzene noktayı koyacağız

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Emek ve Özgürlük İttifakı’nı oluşturan parti ve yapıların temsilcilerinin katıldığı Meclis Grup Toplantısı’nda ‘seçime hazırız’ mesajı verdi ve ‘bu düzene noktayı koyacağız’ diye vurguladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Meclis grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

HDP’nin bu haftaki grup toplantısına, Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinden Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, EHP Genel Sekreteri Emre Öztürk, EHP Sözcüsü Özge Akman, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu üyeleri Perihan Koca, Juliana Gözen, Pelin Kahiloğulları, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Sözcüsü Barış Kayaoğlu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ve TİP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün de katıldı.

Zorlu ve umutlu bir atmosferde seçim sürecine hazırlandıklarını belirten Sancar, “Hangi tarihte yapılırsa yapılsın bu seçime her açıdan hazırız” dedi ve “Seçimde de halk kararı verecek ve bu düzene noktayı koyacak” ifadelerini kullandı.

Hayatımızı, umudumuzu, geleceğimizi, ekmeğimizi ve sabrımızı tüketmek isteyen bu iktidar düzenini, bu rejimi bir an önce gönderecek olmanın hayali bile o kadar güzel ki, gidişlerinin nasıl muhteşem olacağını anlatmaya bile gerek yok. Milyonlar hak ve özgürlük için seçimlerini yapmış, o güzel günü bekliyor. Milyonlar o ana doğru kararlılıkla yürüyorlar, kutsal bir yürüyüş bu ve başarıyı mutlaka getirecek bir güçlü irade bu.

Seçim tarihi aşağı yukarı netleşti. AKP Genel Başkanı 14 Mayıs olarak açıkladı. Bugüne kadar ‘zamanında olacak’ diyordu. Her sözü gibi bundan da caydı. Seçim tarihi için 14 Mayıs’ı belirlediler. HDP, ittifaklarımız, halkımız hangi tarihte yapılırsa yapılsın bu seçime her türlü açıdan hazırız. Bu seçim kararının açıklanacağı an Cumhurbaşkanı’nın görevden affını isteme anına dönüşecektir. Seçimde de halk kararı verecek ve bu düzene noktayı kalın bir şekilde koyacaktır.

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, “Bizler en geniş demokrasi ittifakıyla, çok değerli başkanlarının, eş sözcülerinin, eş başkanlarının aramızda bulunduğu Emek ve Özgürlük İttifakıyla yürüyoruz. Bu ittifakı daha da büyütüp bütün ezilenleri, sömürülenleri, mazlumları bir araya getirmek istiyoruz” diyerek sözlerini sürdürdü.

‘Bizim kolumuz da kanadımız da halkımız’

Sancar, “Bu seçim cezaevlerinde rehin tutulan siyasetçilerle, siyasi darbe yapanlar arasında gerçekleşecektir. Bu seçim HDP ve ittifaklarının onurlu yaşam siyaseti ile çürümüş, yozlaşmış, ülkeyi ve toplumu da çürütmek isteyen talan rejimi arasında bir seçimdir” diye de belirtti.

HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davayı ve partinin Hazine yardımına bloke konulmasını hatırlatan Sancar, “HDP’yi kolu kanadı kırılmış seçime sokabileceğini düşünen iktidar bloğu iyi bilsin, bizim kolumuz da kanadımız da halkımızdır, halklarımızdır. Bu topraklarda filizlenen ve büyük umut yaratan güçlü fikriyatımızdır; dayanışmamış, tecrübemiz, cesaretimizdir” diye konuştu.

Toplumu ne statüko ne de restorasyoncu denklemine mahkum bırakacağız. Çünkü bizler varız, 3’üncü yol var ve Emek ve Özgürlük İttifakı’yla büyüyecek güçlü demokrasi mücadelesi ortaklığı var.

Sancar ayrıca, önümüzdeki seçimde çıkaracakları Cumhurbaşkanı adayına dair “Açık ve net, bu topraklarda yaşayan bütün halkların, inançların, kimliklerin, kültürlerin, cinsel yönelimlerin adayını arıyoruz ve tartışıyoruz. Böyle bir aday çıkarmak istiyoruz. İşçilerin, emekçilerin, ezilerin, alın teri dökenlerin adayı olacak bir aday” açıklamasında bulundu.

Bahçeli’ye yanıt: Tonlarca kilit getirseniz hepsini açarız

Mithat Sancar, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) HDP’yi kapatma çağrısını yineleyen MHP lideri Devlet Bahçeli’ye de cevap verdi:

HDP’nin kapısına kilit vurulsun diyor. Evet ‘kapat’ diyor, talimat veriyor, bizim de kapımıza kilit vuracakmış. Yani biz anahtar partiyiz diyoruz, onlar kilitten söz ediyor. Tonlarca kilit getirseniz hepsini açarız. Bu ülkede kilit üreticileri sizin taleplerinizi karşılayacak üretimi bile yapamazlar. Öyle anahtarlar var ki elimizde, koyduğunuz her kilidi çatır çatır açacağız ve bu seçimlerde, en fazla 4 ay sonra sizin kapınıza halkın kilit vurduğu tarih olacaktır. Halk sizin kapınıza o kilidi vuracaktır.

(GazeteKarınca)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑