Rusya

Published on Ocak 24th, 2023

0

Rusya’da LGBTİ+ karakterler içeren yapımlar yasaklanıyor

Rusya’daki bazı yayın platformları LGBTİ+ karakterlerin olduğu film ve dizileri, henüz kendilerine resmi bir bildirim olmamasına rağmen sansürlemeye başladı.

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) “LGBTİ+ propagandası” sayılacak yayınları açıkladı.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, 26 Aralık 2022’de yayımladığı yeni bir kararname ile ülkenin sansür kurumu Roskomnadzor’a LGBTİ+’lar hakkında kapsayıcı yayınlar yapıp bilgiler içeren web sitelerini yasaklama yetkisi verdi.

Roskomnadzor da “LGBTİ+ propagandası” yaptığına kanaat getiren internet sitelerinin engellenmesine neden olacak bir “kriterler listesi” geliştirdi. Kamuoyu tartışmasına açılan kriterlerle ilgili tartışma, dün (23 Ocak) sona erdi.

Kriterlere yönelik karar 1 Eylül 2023’te yürürlüğe girecek ve altı yıl süreyle geçerli olacak.

Rusya merkezli haber kaynağı Vedomosti’ye göre, yeni düzenlemeye göre aşağıdaki şekilde yayın yaptığı iddia edilen internet sitelerine erişim engellenebilecek:

“Geleneksel olmayan” ilişki biçimlerini çekici bir şekilde sunan,
Heteroseksüel olmayan ilişkileri, “geleneksel” heteroseksüel ilişkiler kadar “normal” ve değerliymiş gibi sunan,
Heteroseksüel olmayan ilişkileri öven ve “haklı” çıkaran,
İnsanları, heteroseksüel olmayan ilişkilerin de normal olduğuna ikna etmeye çalışan,
Düzenleyicilerin “cinsiyet değişikliği” dediği beden uyumunu ve süreçlerini güzelleyen.

Vedomosti ayrıca Roskomnadzor’un “geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin ve pedofilinin propagandasını” yasaklayan yeni yasa kapsamında yayın platformlarında yasaklanması gereken film ve dizilerin bir listesinin yayın kurumlarına dağıtıldığını bildirdi.

Listede “Brokeback Mountain”, “Call Me by Your Name” filmleri ve “The Sex Lives of College Girls” ile “This Is Going to Hurt” dizilerinin bazı bölümleri yer alıyor.

Bazı yayın platformları ise henüz resmi bildirim olmamasına rağmen LGBTİ+ karakter içeren dizi ve filmlere sansür uygulamaya başladı. Amediateka adlı platform, “Sex in the City” ve “The White Lotus” dizilerinden “gey” kelimesini çıkardı.
Ne olmuştu?

Rusya’da 2013’te yürürlüğe giren “gey propaganda yasağı”nın insan haklarını ihlal ettiği 2017 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararıyla ortaya kondu. Mahkeme, yasanın “meşru bir kamu çıkarına hizmet etmediğini” tespit ederek LGBTİ+’larla ilgili kamuoyunda yürütülen tartışmaların çocukların cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğini etkileyebileceği veya kamu ahlâkını tehdit ettiği yönündeki iddiaları reddetti.

Ülkede eşcinsel olmak 1993’ten bu yana suç sayılmıyor ancak LGBTİ+’lara yönelik kamusal içerik, ifade ve tartışmalar yasak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son olarak 5 Aralık 2022’de “geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin ve pedofilinin propagandasını” yasaklayan bir yasa imzaladı. Yasayı eleştirenler, yasanın dirençle karşılaşmaması için yasaya özellikle “pedofili” ifadesinin eklendiğini söylüyor.

Yasadan önce de Moskova’daki halk kütüphaneleri, “geri dönüşüm” için tavsiye edilen kitaplar için hükümet tarafından hazırlanan bir liste aldıklarını bildirdi.

Listede John Boyne, Michael Cunningham, Stephen Fry, Jean Genet, Haruki Murakami ve Sarah Waters’ın yanı sıra çok sayıda Rusyalı yazarın kitabı da yer alıyordu.

(Bianet)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑