Almanya

Published on Ocak 9th, 2023

0

MLKP MK üyesi Zeki Gürbüz ve MLKP komutanı Özgür Namoğlu Almanya’da anıldı

İşgalci Türk devletinin gerçekleştirdiği bir saldırıda ölümsüzleşen MLKP MK üyesi ve öncü komutan Ahmet Şoreş (Zeki Gürbüz) ile MLKP komutanlarından Firat Newal (Özgür Namoğlu), Almanya merkezli olarak Stuttgart’ta düzenlenen etkinlikle anıldı. Bir araya gelen bini aşkın kişi, devrim sözünü yineledi, “Onların yolundan yürüyeceğiz” dedi.

İşgalci Türk devletinin gerçekleştirdiği saldırıda ölümsüzleşen Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) MK üyesi ve komutanı Ahmet Şoreş (Zeki Gürbüz) ile MLKP komutanlarından Firat Newal (Özgür Namoğlu) Almanya’da anıldı.

Stuttgart’ta düzenlenen merkezi anmaya Almanya kentlerinin yanı sıra İsviçre ve Belçika’dan da çok sayıda kişi katıldı.

Etkinliğin düzenlendiği salona Ahmet Şoreş ve Firat Newal’ın posterleri ve “Ölümsüzlerin izinde kavgayı büyütmeye”, “Ölümsüzlere sözümüzdür, ideallerini gerçekleştireceğiz” yazılı pankartlar asıldı.

MLKP komutanları Ahmet Şoreş ve Firat Newal’in fotoğraflarının konulduğu masa, karanfil ve mumlarla donatıldı. Sahneye MLKP’nin yanısı sıra, Dersim İnşa Kongresi, Gürbüz ve Namoğlu aileleri, Kürmeşliler, FED-GEL çelenkleri konuldu.

Anmaya Ahmet Şoreş ve Firat Newal’in aileleri, MLKP ve çok sayıda devrim şehidinin ailesi katıldı.

Program, MLKP, KGÖ, Komünist Kadın Örgütü ve Halkların Birleşik Devrim Hareketi’nin flamalarının taşındığı kortejin “Yaşasın partimiz MLKP”, “Şehit namirin” sloganlarıyla salona girmesiyle başladı. Komünistler, şehit komutanlar Ahmet Şoreş ve Firat Newal’in önünde devrim andı içti, devrim mücadelesini büyütme, bıraktıkları mücadeleyi zafere taşıyacakları sözünü yineledi. Devrim andına, salonda bulunanlar da eşlik etti. Tüm salon, “Şehitler yaşıyor MLKP savaşıyor”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganlarını hep bir ağızdan haykırdı.

‘MLKP’DEN, BİRLEŞİK DEVRİM HAREKETİMİZDEN KORKUYORLAR, KORKSUNLAR’
Açılış konuşmasında, sadece MLKP’nin değil, Türkiye ve Kürdistan halklarının, Rojava devriminin çok değerli iki savaşçısını, önderini, neferini yitirdiği vurgulandı. “Faşist şeflik rejimi PKK ve MLKP’yi ortadan kaldırmaya kilitlendi” diyen konuşmacı, “Emperyalistler ile gerici bölge iktidarları, yurtseverlerin ve öncünün bölge önderlerini ortadan kaldırmak istiyorlar. SİHA’larla, bombalarla, yakarak, suikastlerle yok etmek istiyorlar. Korkuyorlar bütün güçleriyle karşıdevrimci tüm araçlarıyla saldırıyorlar. 1. ve 2. Paris katliamından da gördük ki, Avrupa’da faşist rejimleri zora sokan birleşik halk hareketinden korkuyorlar. Rojava’yı yıkamadılar, Türkiye ve Kürdistan’da bizi teslim alamadılar. Bundan korkuyorlar” diye vurguladı.

YÜZLER, KOMUTANLARINI AYAKTA, ALKIŞLARLA SELAMLADI
Ardından Ahmet Şoreş ve Firat Newal şahsında devrim ve sosyalizm mücadelesine can olmuş tüm devrim şehitlerinin anısına saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından salondan “Şehit namirin” şiarı büyük bir öfke ve kararlılıkla yükseldi. Kitle, dakikalarca ayakta, karşılarında duran Ahmet Şoreş ve Firat Newal’i selamladı.

Ahmet Şoreş ve Firat Newal’in mücadele yaşamlarını anlatan sinevizyonun gösterimi yapıldı.

MLKP TEMSİLCİSİ: DAĞ GİBİ OLAN ACILARIMIZI SAVAŞMA AZMİNE DÖNÜŞTÜRDÜK
MLKP temsilcisi, Ahmet Şoreş ve Firat Newal şahsında, Rojava başta olmak üzere, devrim mücadelesinde şehit düşenleri anarak konuşmasına başladı. MLKP temsilcisi şunları söyledi: “Acımız büyük, öfkemiz de büyük ve biz bunca yıllık tarihimizde dağ gibi olan acılarımızdan öfke çıkarmayı, onu savaşma azmine dönüştürdük.”

‘FAŞİST SARAY, KANLI İKTİDARINI SÜRDÜRMEK İÇİN DAHA ÇOK SALDIRIYOR’
23 Aralık’ta yaşanan 2. Paris katliamını hatırlatan MLKP temsilcisi, şöyle devam etti: “2015 yılından beri, faşist sömürgeci saray diktatörlüğünün adına ‘çöktürme planı’ dediği saldırı konsepti devam ediyor. Halklara, ezilenlere ve öncülerine yönelik katliamlar gerçekleştirdi. Çünkü, içerisine girdiği yönetememe krizinde nefeslenmek istiyor. Kanlı diktatörlüğünü daha fazla sürdürmek istiyor. Güney Kürdistan işgalini tamamlayarak Rojava devrimine saldırmak istiyor. Sıkıştığı için, alçakça, insanlık dışı olan kimyasal silah kullanıyor. Ama başaramıyor. Çünkü en önde, Kürt halkıyla, Kürt özgürlük mücadelesiyle omuz omuza partimiz mücadele ediyor.”

‘EVET, PARTİMİZ MLKP ZOR BİR ÖRGÜTTÜR’
“Neden partimiz bu kadar hedef” sorusuna yanıt veren MLKP temsilcisi, “Çünkü olan gücümüzle, olan enerjimizle, devrime ve sosyalizme olan sarsılmaz inancımızla Avrupa’da, Rojava’da, Güney Kürdistan’da, Türkiye-Kürdistan’da savaşıyoruz. Birleşik mücadeleyi büyütmek, harç olmak istiyoruz. Bu nedenle faşist saray iktidarının hedefi olduk. O soysuz bakanın dediği gibi, evet MLKP zor bir örgüttür. Partimiz MLKP, savaşma kararlılığından, çizgisinden sapmadığı için evet zor bir örgüttür. Zor bir örgütüz çünkü tüm hücrelerimize kadar savaşma kararlılığındayız” dedi.

‘BİLİYORUZ, DEVRİM BEDEL ÖDENMEDEN OLMAZ’
Mücadeleyi büyütme çağrısı yapan MLKP temsilcisi konuşmasını şöyle tamamladı: “Faşist saray rejimi, kanlı diktatörlüğünü sürdürmek için en güçlülerimizi, en niteliklilerimizi hedef almaya devam ediyor. Baran Serhat’ın dediği gibi ‘Bedel kapılarından geçiyoruz.’ Biliyoruz, devrim ve sosyalizm mücadelesi değerli evlatlarını ölümsüzler katına uğurlamadan, bedel ödemeden olmayacak. Bunu bize 3 Ocak’ta bir kez daha söyledi. Öfkemiz büyük, öfkemiz dağ gibi. Ama o öfkeden mücadele çıkaracak kadar bilinçliyiz.

‘AHMET ŞOREŞ’İN BIRAKTIĞI O IŞILTILI YOLDAN YÜRÜME GÖREVİ DÜŞÜYOR BİZE’
Ahmet Şoreş ömrünün 34 yılını devrime, sosyalizme adadı. Anmalarımız bir ritüel değil, yoldaşlarımızı andığımız, anladığımız ve yollarından yürüdüğümüz anlar olacaksa işte Zeki Gürbüz yoldaşın bu kararlılığından öğrenmeliyiz. Emekçilikte sınır tanımayarak, zihin emekçiliğini, kol emekçiliği ile birleştirerek bu mücadeleyi büyütme sorumluluğu çıkarmalıyız. O partiyi her yerde büyüttü, bu kararlılıkla yürüdü. Bize büyük bir miras bıraktı. Onun bıraktığı o ışıltılı yoldan yürüme görevi düşüyor bize.

‘ÖZGÜR YOLDAŞIN KARARLILIĞINDAN ÖĞRENMELİYİZ’
Özgür yoldaşımız daha 16 yaşında KGÖ üyesi oldu. Sadeliğinden, mütevazısından, elindeki engeline rağmen engel tanımayan bilincinden, kararlılığından öğrenmeliyiz. Çünkü O öyle yaptı. Hiçbir cellat hatırlanmıyor. Özgür ve Zeki yoldaşı katleden sömürgeciliğin cellatları da hatırlanmayacak. Ama onların ayak izlerine basarak yürüyenler yazacaklar geleceği. Bize düşen görev onların boşluğunu hissettirmeden devrimci görevlerimize sarılmaktır. Faşist sömürgeciliğin saldırılarına karşı safları sıklaştırmaktır.”

Konuşmanın ardından MLKP Merkez Komitesi’nin ölümsüzleşen Ahmet Şoreş ve Firat Newal için yaptığı açıklama okundu.

ALİ HAYDAR GÜRBÜZ: BİLDİĞİ, İNANDIĞI, DÜŞLEDİĞİ YOLDA ŞEHİT OLDU
Zeki Gürbüz’ün ağabeyi Ali Haydar Gürbüz konuşma yaptı. Ali Haydar Gürbüz, sahneye çıkmadan kardeşi Ahmet Şoreş ve Firat Newal’in fotoğraflarının önünden saygı duruşu yaptı.

Kürtçe ve Türkçe konuşan Ali Haydar Gürbüz, “Kardeşimle. 2010’lı yıllarda yan yana geldim. ‘Anadilimde konuşacağım, kendimi ifade edeceğim’ diyordu. İşte bu isteği ve arzusu onu oraya kadar götürdü. İçimizdeki en zeki insandı. O bildiği, inandığı, düşlediği yolda gitti. Ve o çok sevdiği Kürdistan topraklarında şehit oldu. O’nun ölümüne hala inanmıyorum, inanmayacağız. O bizim için her zaman yaşayacak” dedi.

AHMET ŞOREŞ: DEVRİMİN İÇİNDE, İNŞASINDAYIM
Ali Haydar Gürbüz, Ahmet Şoreş’in gönderdiği mektuptan kısa bir kesit okudu. Ahmet Şoreş’in mektubundan şu ifadeler aktarıldı: “Devrim için bundan daha iyisi olamaz. Devrimin topraklarında, devrimin içinde, inşasındayım. Bizim gibiler biraz da şansı kendileri yaratır. Avrupa hiç aklımda olan bir yer olmadı. Bu tarihsel ana, bu tarihsel sürece katılmak büyük bir onur. Devrimi savunmak için merkezinde durmak, inşası için emek harcamak, daha çok çalışmamız gerekiyor. Savaşın içinde herkes var; emperyalistler, İran, Türkiye, Suriye, Irak vb. Bu güçler içerisinde sadece biz devrimci bir seçeneğiz.”

“Başımızı dik tutacağız, yolumuza devam edeceğiz” diyen Ali Haydar Gürbüz, kardeşi Ahmet Şoreş’in gönderdiği şalı, sahnede duran posterinin üzerine bıraktı.

RUKİYE NAMOĞLU: KISACIK ÖMRÜNE KOCA BİR DÜNYA SIĞDIRDI
Daha sonra Firat Newal’in annesi Rukiye Namoğlu konuştu. Duygulanan ve zaman zaman konuşmakta güçlük çeken anne Rukiye Namoğlu, şunları söyledi: “Hem Zeki yoldaşımı, hem de Özgür yoldaşımı uğurluyoruz. Zeki yoldaş çok değerli sade, sevgi dolu bir yoldaştı. Özgür partinin çocuğu. Benim de koruyucu meleğimdi. 6 yaşına kadar yoldaşlarının çocuğuydu. Bu kararlılığında, o dönemdeki yoldaşlık ilişkisinin çok büyük bir etkisi oldu. Kısacık ömrüne kocaman bir dünyayı sığdırdı, o güzel yüreğiyle olmak istediği yerde yoldaşlarının yanında oldu. İkisini de çok seviyorum ve çok özleyeceğim.”

FİRAT NEWAL: ÖRGÜTLENİP, ÖZGÜRLEŞMEK İSTİYORUM
Rukiye Namoğlu, oğlu Firat’ın gönderdiği mektuptan kısa bir bölüm okudu. Firat Newal’in mektubu şöyle: “Ben partinin çocuğuyum. Öyle doğdum ve büyüdüm. İlk parti sloganımı 9 yaşında atmıştım. Büyüdükçe O’nun bir parçası oldum. Şimdi gerekli olduğunu düşünüyorum, şimdi örgütlenip özgürleşmek istiyorum. Sadece O’na bağlı olduğum için değil, sosyalizm ve komünizme inandığım, devrime inancım tam olduğu için… Annem ve babamdan öğrendiğim için… Devrime ve sosyalizme inanıp, onun inşası için örgütlenmenin şart olduğunu bildiğim için…”

Ardından Rojava’da ölümsüzleşen MLKP savaşçısı Ivana Hoffman’ın annesi Ela Hoffman konuştu.

‘DEVRİM ŞEHİTLERİ ÖLÜMSÜZDÜR’
Sahnede birbirlerine sarılan şehit ailelerinin duygusu tüm salonu kapladı. Ailelerin kucaklaşması “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganı ile karşılandı.

ELA HOFFMAN: YÜREKLERİMİZDE YAŞIYORLAR, YAŞAYACAKLAR
Şehitleri anan Ela Hoffman, “Acınızı anlıyorum, 8 yıl önce ben de kızımı kaybettim. Fakat çocuklarımız yüreklerimizde yaşıyor, yüreklerimizde yaşamaya devam edecekler” dedi.

‘ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ KAYBETTİĞİMİZ YERDE, ÖZGÜRLEŞİP, ŞEHİT DÜŞTÜLER’
Daha sonra ise Kürt özgürlük mücadelesinde şehit düşenlerin aileleri adına konuşma yapıldı. “Her gün yeni bir kahraman veriyoruz toprağa” diyen şehit yakını, Ahmet Şoreş ve Firat Newal şahsında, tüm şehitleri andı. Şehit yakını, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Derler ki; ‘özgürlüğü nerede kaybederseniz orada arayacaksın özgürlüğünü’. Bizim şehitlerimiz de, özgürlüğümüzü kaybettiğimiz yerde özgürleştiler, şehit düştüler. Bütün şehitlerimizin, Kürdistan halkımızın, yoldaşların başları sağ olsun. Ne Türkiye faşizmi, ne molla rejimi ne de diğerleri yenemeyecekler mücadelemizi. Kim durabilir, şehitlerimizin önünde.”

KGÖ: KAVGA BAYRAKLARI DÜŞMEYECEK, ÖZGÜRLÜK NAMLULARI SUSMAYACAK
Komünist Gençlik Örgütü adına ise Almanca ve Türkçe konuşma yapıldı. KGÖ adına yapılan konuşmada şunlar vurgulandı: “Öfkemizin bilendiği, düşman bilincimizin sivrildiği zamanlardayız. Düşmanın partimize yönelik her türlü saldırısına karşı buradayız. Farklı ülkelerde değişik alanlarda sayısız yoldaş aynı şiarı haykırıyor. Başlar yukarı yoldaşlar. Kavga bayrakları düşmeyecek, özgürlük namluları susmayacak.

Düşman partimize saldırıyor çünkü karşılaştığı her direnişte partimizin kızıl bayrağını görüyor. Çünkü halklarımızın devrim özleminin partiyle buluştuğu her anda korkusundan tir tir titriyor. Çünkü Kürdistan’ın her savaş siperinde yoldaşlarımız kan ve canla savaşıyor. Sanıyorlar ki bu saldırılarla bize diz çöktürebilecekler. Planları yenilmeye mahkum. Bugün boşalan safları doldurma isteği, genç komünistlerin akıl ve yüreklerinde yeşermeye devam ediyor. Bir Firat, bin Firat oluyor. Onların ayak izlerine basmanın verdiği onurla gençlik yürüyüşünü sürdürüyor. And olsun ki Ahmet ve Firat yoldaşların devrettikleri bayrak yerde kalmayacak.”

HBDH: ZEKİLERİN MÜCADELESİ 2023’Ü ZAFER OLARAK MÜJDELİYOR
Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) temsilcisi, Ahmet Şoreş ve Firat Newal’i andı. Ahmet Şoreş’in aynı zamanda birleşik devrim hareketinin temsilcisi olduğunu belirtti, “O nedenle sadece MLKP’nin değil, birleşik devrimin de büyük kaybıdır. Hem öncü, hem de geliştirici bir komutandı. Bu nedenle acımız büyük” dedi.

Dört bir yanda devrim öncülerine yönelik saldırıların sürdüğünü söyleyen HBDH temsilcisi, “O zaman halkların birleşik mücadelesini ve öncü hareketi Halkların Birleşik Devrim Hareketi’ni her yerde güçlendirmeliyiz. HBDH’yi ne kadar güçlendirirsek, Zeki ve Özgür yoldaşların anılarını ve mücadelelerini yaşatmış oluruz” dedi.

İşgalci Türk devletinin kimyasal silah saldırılarını hatırlatan HBDH Temsilcisi, “Zekilerin, gerillaların direnişi 2023’ü şimdiden bize başarı olarak müjdeliyor. 2023’te ihanet yenilecek, Rojava’da devrim kazanacak, 2023 kadın devrimine dönüşecek. Daha çok çalışmamamız, devrime odaklanmamız gerekiyor” diye konuştu.

HBDH temsilcisi, “Zeki arkadaşın idealleri HBDH için sorumluluk ve idealdir. Onlara zaferi armağan edeceğiz” dedi.

‘EMELLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR, KAZANACAĞIZ’
Komünizm Perspektifi ve Komünist İnşa Örgütleri adına konuşmalar yapıldı, “İki yoldaşımızı kaybetmenin bugün beraber acısını yaşıyoruz. Omuz omuza devrimci mücadeleyi sürdüreceğiz” mesajları verildi.

Komünistischer Aufbau adına yapılan konuşmada, “Devrimciler olarak kurtuluşun devrimden başka bir yolla gelmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Bu zor süreçte sizinle birlikteyiz, sizinle mücadele etmeye devam edeceğiz. Bugün gibi zorlu süreçler bize devrimin çok daha yakın olduğunu gösteriyor. Saldırılarıyla emellerine ulaşamayacaklar.”

‘HER ŞEHADET ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ GETİRECEK’
Kürdistan Topluluklar Federasyonu (FED-GEL) adına da konuşma yapıldı. KCDK-E Temsilcisi, “Şehitlerimiz, Zeki ve Özgür yoldaşlar, tüm Rojava ve Kürdistan şehitleri ölümsüzdür. Rojava’da, Paris’te, Başur’da emperyalist, NATO ve faşizm yoldaşlarımızı katletti. Ama 2023’te bu sistemleri yıkacağız. Özgürlüğümüz inşa edeceğiz. Evet yüreğimiz yanıyor, ancak onlar için döktüğümüz her gözyaşı, her acı sosyalizmin, komünizmin inşasını getirecek. Şehit namirin” dedi.

Konuşmaların ardından Ahmet Şoreş ve Firat Newal’i tanıyan yoldaşları, arkadaşları söz aldı. Ahmet Şoreş ve Firat Newal’in diğer şehitler gibi devrimin yapı taşı olduklarını, belirten yoldaşları, “Onlara sözümüz devrim olacak” dedi.

Anmaya, Sincan’daki kadın tutsaklar adına MLKP dava tutsağı Muhabbet Kurt, MKP Avrupa Komitesi, TİKB Yurtdışı Komitesi, DKP/BÖG, TKP/ML Almanya Komitesi, TKP-ML Stuttgart, HBDH, Dersim İnşa Kongresi mesaj gönderdi.

Anma, Ahmet Şoreş ve Firat Newal şahsında devrim ve komünizm şehitleri için söylenen marşlar ve ağıtlarla sona erdi.

(Atılım Avrupa)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑