..." /> MHP ve HÜDA-PAR bir bütünün iki parçasıdır | Turgay Çelik

Makaleler

Published on Mart 17th, 2023

0

MHP ve HÜDA-PAR bir bütünün iki parçasıdır | Turgay Çelik


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)= Hür Dava Partisi, (HÜDA PAR) Bir bütünün iki parçasıdır


Son zamanlarda en çok tartışılan gündemi de oldukça meşgul eden Hüda Par’ın Cumhur İttifakı’na katılıp katılmaması..

 MHP, Hüda Par’ın Cumhur İttifakı’na katılmasını isterdi mi ? 

Hüda Par’ın istek ve talepleri MHP’yi rahatsız eder mi ? Gibi sorular seslendirilmektedir

İki partinin de kuruluşuna ve tarihine bir göz atarsak ikisinin de birbirinden farkı yoktur ikiside örtülü olarak özel harekât dairesi tarafında kadroları gerilla ve komando eğitiminden geçirilmiştir 

Türkiye Cumhuriyeti’nin harcı İslam’dır kodları Türk İslam sentezine dayalıdır 

1968 öğrenci hareketleri sendikalar Türkiye işçi Partisi’nin kurulması işçi hareketlerinin güçlenmesi bu dönemlerin gelişmekte olan toplumsal hareketleridir Bunun önüne geçmek için 1969 yılında MHP Genel Başkan yardımcısı olan Muzaffer Özdağ (Ümit Özdağ’ın babası) ve 9 doçent tarafından gerilla ve komando eğitim kampları kurmuşlardı

Yaklaşık 17 bin 500 üniversite öğrencisi 34 komando kampından eğitim alarak, Türkiye’deki  sokaklara, solcuların, üniversitelerin ve mahallelerin üzerine salarak katliamlara başlamışlardı

İlk yaptıkları katliam 23 Eylül 1969’da Beyazıt’ta sokak ortasında Taylan Özgür’ü kurşunlayarak öldürmeleri idi

Bu tarihten 1980 12 Eylül faşist cuntasına  kadar sayıları binlere varan katliamlar gerçekleştirmişlerdir 

Alparslan Türkeş’in MHP sine hiç ihtiyaç olmadığı halde Süleyman Demirel yanına alarak koalisyon ortağı yapmıştır ve bu tarihten sonra kontrgerilla hareketi olan ülkücü komandolar MHP içinde meşru zeminde görünür olmuşlardı aynı zamanda milliyetçi cephenin de temelini oluşturmuştur.

Recep Tayip Erdoğanda tıpkı Süleyman Demirel gibi Hizbullahın uzantısı Hüda Par’ı ittifaka alarak ikili bir politika yürütmektedir.

Bir taraftan kürt oylarını almak diğer tarafta  yelpazenin solunda seküler ve laik olan Toplumun bütün ezilenlerini ve ötekilerini  kendi bünyesinde toplayarak bir potada buluşturan  HDP ve HDK’yi zayıflatmaktır

Bu konuda Celal Başlangıç Artı gerçek gazetesinde şöyle yazacaktı

Bakmayın siz bugün Erdoğan’a karşı olanların HÜDA PAR ile işbirliğini eleştirmek için “Kürtlere bağımsızlık, federasyon istiyor. Kürtçenin resmi dil olmasını istiyor. Ne Mutlu Türküm Diyene demeyi yasaklamak istiyor” gibi yüzeysel eleştirilerine.

O talepler, Kürtlerin ulusal bilincine pranga vurmak için siyasal İslamcıların devletin derinlikleriyle el ele hazırlandıkları “vizyonlu misyonlu poverpoint sunumu”.

İşin aslı ise özellikle 90’lardaki 10 yıllık süre içersinde Kürt illerinde işledikleri yüzlerce suikastta gizli.

HÜDA PAR’ın Kürtlere dönük göstermelik taleplerine bakanlar “Nerede bu Devlet Bahçeli”, “MHP bu ittifaka nasıl ‘evet’ der” diye hayret ediyorlar.

Halbuki bunda şaşıracak bir şey yok.

Hem MHP nin hemde Hüda Parın cumhur ittifakında yer alması, 1990’lı yıllardaki üç hilalli güvenlik güçleriyle onların yetiştirdiği yurtsever Kürtlerin katili Hizbullah’ın günümüz koşullarında farklı bir boyutta buluşmasıdır.


Turgay Çelik – 17.03.2023

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑