Güncel

Published on Mart 18th, 2023

0

HÜDAPAR’ın Hizbullah’la bağına dair haberlere erişim engellendi

Seçimlerde Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıklayan HÜDAPAR, Kürt halkına karşı işledikleri suçları ifşa eden ve Hizbullah ile bağına dair 47 haber ve paylaşım hakkında erişim engeli ve içerikten çıkarma kararı aldırdı.

Cumhur İttifakının paramiliter güçlerinden biri olan HÜDAPAR, ittifakta yer alacağını ve Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığını destekleyeceğini kısa süre içerisinde açıkladı. Bu açıklamanın hemen ardından yargı binlerce Kürt’ü katleden HÜDAPAR’ı aklamak için harekete geçti.

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği, HÜDAPAR ve Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun talebi ile partinin Hizbullah ile bağına dair haberler hakkında erişim engeli ve içerikten çıkarma kararı verdi.

Karar şu şekilde gerekçelendirildi: “Erişimi engellenmek istenen URL adreslerinde Hür Dava Partisinin Hizbullah Terör Örgütü ile irtibatlı olduğu, bu örgütün siyasi kanadı olduğu, Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ı öldüren terör örgütüyle irtibatı bulunduğu, bir kısım linklerde bu partinin Lübnan’da faal olduğu bilinen Hizbullah Örgütüyle bazı linklerde ise DEAŞ Terör Örgütüyle irtibatı bulunduğu yönünde paylaşımlara, bir kısım linklerde ise ‘domuz bağcı’, ‘şeytan parti Hüda-Par’ ve ‘domuz bağcıların temsilcisi’ şeklindeki paylaşımlara yer verildiği, başvuranlar vekili müvekkillerinin söz konusu terör örgütleriyle herhangi bir irtibat ve iltisaklarının bulunmadığını beyan ettiği, Yüksek Seçim Kurulu kararlarına göre Hür Dava Partisinin seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partiler arasında yer aldığı, bu veriler çerçevesine erişimi engellenmek istenen URL adreslerinde yapılan paylaşımların başvuru sahiplerinin siyasi itibarlarını sarsıcı ve kişilik haklarını ihlal edici nitelikte olduğu görülmekle 5651 Sayılı Yasa kapsamında yasal şartları oluştuğundan talebin kabulüne dair aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir.”

Karar kapsamında BirGün, euronews, T24, Odatv, TELE1, Medyascope ve Yeniçağ’ın da aralarında olduğu çok sayıda basın kuruluşunda yer alan haberlere erişim engeli ve içerikten çıkarma yaptırımı uygulanacak.

Bunun yanı sıra yazar İhsan Eliaçık’ın ve Diken Ankara Temsilcisi Altan Sancar’ın da aralarında bulunduğu bazı Twitter hesapları tarafından yapılan bir dizi paylaşım da erişime engellenecek.

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑