..." /> Halasının dilinden Zeki Gürbüz | Nazlı Gürbüz Top

Makaleler

Published on Şubat 26th, 2023

0

Halasının dilinden Zeki Gürbüz | Nazlı Gürbüz Top


 “Korkusuz , sevecen ve başarılı bir devrimci”

Kızıl komutan Ahmet Şoreş ’in Sömürgeci, işgalci Türk Devletinin Rojava Haseke’de katletmesinin ardından yoldaşları , sevenleri, dostları, yolları mücadele içinde bir şekilde kesişen özgürlük savaşçıları, yaşamının bir bölümünde dokunduğu insanlar anılarını,  paylaşımlarını ve mücadelesini anlatıyor.

Yoldaşları Ahmet Şoreş ‘in komünist bir savaşçı olarak 34 yıllık örgütlü mücadelesini, örgüt içindeki  omuzladığı görev ve sorumluluklarını, yoldaşlığını, yöneticiliğini, devrim ve sosyalizm mücadelesine katkılarını, birleşik sosyalist  Kürdistan için başardığı ilklerini, DAİŞ barbarlığına karşı mevzilerde siper yoldaşlarıyla amasız ve çekincesiz mücadelesini vb yazıyorlar. Devrim ve Sosyalizm emekçisi Zeki Gürbüz’ün uzun soluklu mücadelesinin tanıklığını yapanlar ileri ki süreçlerde de  yazmaya devam edeceklerdir.

İşte Dersim’in Zeki Gürbüz’ü Rojava ’nın Ahmet Şoreş ’i gündelik yaşam içinde sevdikleriyle yaptığı paylaşımları, Onların yaşamında bıraktığı izleri, devrimci, sıcak ve dönüştürücü anlarından bir kaçını da Halasının dilinden  sizlere aktarmak istedim.

Komünist Zeki ‘nin Halası uzun yıllar eşinin mesleğinden dolayı Edirne’de polis lojmanlarında kaldıklarını belirtirken “ eşim polisti ve akrabaydık . Yani bir polis akrabası vardı Zeki’nin. Fakat  akraba olması devlete hizmet ettiği gerçeğini değiştirmediği için bir şekilde devrimci mücadele içinde yer alan akrabalarımız temkinli davranır ve kontrolü elden bırakmazlardı. Zeki’ de bunlardan biriydi”diyor.

Halası Zeki’nin üniversite yıllarında  Edirne’de kendilerini   sık sık  ziyaret ettiğini söyleyerek devam ediyor,  “ Zeki korkusuz sevecen bir devrimciydi. Bazen bizim eve gelirdi. O zamanlar sanırsam henüz illegalde değildi. Eşim polis memuruydu ve  Onunla sohbet ediyordu. Bende kulak misafiri oluyordum. Zeki  sohbetinde yavaştan yavaşa güler yüzüyle devrimci propaganda yapıyordu.  Yani bir devletin polisiyle hiç çekinmeden tartışmaya giriyor ve kendi ideolojisini devrimci bakış açısını ortaya koyuyordu. Zeki gittikten sonra polis eşim bana anlatırdı . “Duydun mu?. Benimle örgütün propagandasını yapıyor, bunda bir cevher var” . Zeki o denli sevecen güler yüzlüydü ki konuştukları o polisin hoşuna giderdi . Birde eşimin uzun yıllar süren birlikteliğimizde bana söylediği tek güzel söz “biliyor musun yani Zeki için bunda bir cevher var ki ileride görülecek” oldu. Ve gerçekten Zeki bir kızıl general oldu ve bir Devrim önderi olarak yıllarca mücadele etti”

Halası başka bir anısında ise Zeki için şunları sözlerine ekliyor. “Ben Zeki’ de bunu da duymuştum . Hani çevrede genel olarak Devrimcilere diyorlar ya “sen gençsin”, sana yazık değil mi, kendini tehlikeye atıyorsun. O’ da şöyle  cevap verirdi “ asıl ben sizlere acıyorum. Bu sistemin içinde eziliyorsunuz farkında değilsiniz . Ben ve benim gibiler halk için mücadele veriyoruz ve de halimizden de memnunuz.”

Başka bir dönemde Zeki Kuşadası’nda Halasının yanına  tatile gitmiş ve orada yaşadıklarını halası şöyle aktarıyor.” Elimizde çok para yoktu ve günler geçtikçe ekonomik olarak zorlanmaya başlamıştık. Bir gün kızım ile ne yapalım nereden kesintiye gideli mi konuşurken kızımdan “ Zeki’ye söyle günlük gazete almaya biraz ara versin” dedim. Kızım şiddetle karşı çıktı.” Zeki abi her gün günlük gelişmeleri takip ediyor ve gazete okumadan güne başlamıyor. Ben bunu O’na söyleyemem” dedi. Sonrası ikimiz yemekten kısalım ama Zeki’nin gazetesine karışmayalım” dedik . Zeki’nin en büyük tutkusuydu okumak ve günceli takip etmek.

Halası Kızıl Komutanı  anlatmaya devam ediyor “O yiğit yoldaşım ,can yoldaşım bir seferinde de beni şöyle etkilemişti . İstanbul’da beraber geziyorduk. Araba ile gitmiştik ve arabayı kardeşim kullanıyordu. Tabi ki  İstanbul’un her semtini çokta iyi bilmiyorduk.  Oturup dinlenmek ve  bir şeyler yemek için kendimize bir  yer arıyorduk . Zeki hiç çekinmeden devriyede olan bir polise adres sordu. “ Asıl adresi bunlara soracaksınız. Bunlar iyi bilirler ve  size gösterirler ” dedi.  Yani gördüm ki bu kadar aktif faaliyet yürüten hem öğrenci hem de aranan bir devrimci  olarak görev başındaki bir devletin polisini parmağında oynatmış, oldukça rahat ve korkusuz davranmıştı”.

Yıllar sonra halası Zeki’yi tekrar Avrupa’da kısa bir sürede olsa görme şansına sahip olur. “Örgüt içindeki görevini bilmiyordum ama kişiler hakkında bana detaylı sorular sorar ve fikrimi alarak kendimce yaptığım değerlendirmelerimi büyük bir ciddiyetle dinlerdi.  Herkesin fikrine saygı duyar, ön yargısız dinler, tabandan gelen seslere kulak verdiğine tanık olmuştum. Yıllar sonra öğrendim  örgüt içinde ki yöneticilik pozisyonunu ve neden bana bu tür sorular yönelttiğini. Sanırsam tabandan gelen izlenim ve değerlendirmeleri ölçüyordu.” derken halası gözyaşlarına hakim olamıyor. Dilinde dökülen “ben sana kurban olam Zekim” cümlesine gözyaşları ve hıçkırıklar eşlik ediyor. Derin bir nefes alarak devam ediyor “ Zeki hayatının her yönüyle çocukluğunda itibaren hep başarılı bir yeğenimdi. Abim yani babası onunla gurur duyardı. Zeki’den etkilenmemek mümkün değildi. Ben halası olarak O’nun her halinde etkilenirdim. Konuşmalarından, davranışlarından, yaptığı sohbetlerinden. Sanki öğretmenimizdi. Ben ve  çocuklarım keyifle dinlerdik O’ nu. En çokta Rojava’ya gidişini ve  yıllardır verdiği devrimci mücadelesinden etkilendim. Keşke benim öyle bir olanağım ya da gücüm olsaydı  O’nun yanına Rojava’ya gidebilseydim dedim yıllarca. O kadar  çok itiyordum ki ama içimde kaldı bu arzum tabi ki. Ne yazık ki can ciğer yoldaşımı komutanımızı erken kaybettik. O denli yetenekli ,başarılı, yiğit komutanım seni çoook seviyorum güzel şehidim benim.”

Dersim’in Zeki’si Rojava’nın Ahmet Şoreş’i geriye gurur  duyulacak bir yaşantı bıraktı. Mücadelede süreklilik, kararlılık,  sevgi ve özlem dolu bir yaşantı bıraktı sevenlerine, ailesine, köylülerine. “ Artık bizim de bir Kızıl komutanımız var” diyor Kürmeşliler.

Halası  Kızıl Komutanının, yoldaşının fotoğrafını avucunun içinde sıkıca tutarak sessizce içine akıttığı gözyaşlarına yıllarca bitmeyecek özlem ve acısının sıcaklığını işliyor. Ölümsüzleşen yeğeni Zeki için “ O bizim gururumuz, güler yüzlü devrimcimiz, asla unutulmayacak, örnek teşkil eden bir Devrimci. Yaşamını  Devrim ve Sosyalizm mücadelesi hanesine işleyen Kızıl komutanımız” diyerek sözlerini noktalıyor.


Nazlı Gürbüz Top – 26.02.2023

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑