Sosyalizm

Published on Mart 10th, 2023

0

Dev-Yol’cu Nazmi Ateş, “Yıldız Yumruk”la uğurlandı


Devrimci Hareket aktivisti Nazmi Ateş, geçirdiği kalp krizi sonucu 58 yaşında hayatını kaybetti. Ateş, Stuttgart’ta yüzlerce kişinin katıldığı uğurlama töreniyle Türkiye’ye gönderildi.
Avrupa Demokrat (Stuttgart)

Devrimci Yol geleneğinden Nazmi Ateş geçtiğimiz çarşamba günü (8 Mart) geçirdiği kalp krizi sonucu Stuttgart’ta yaşamını yitirdi. 1 Mayıs 1965 doğumlu olan Nazmi Ateş çok genç yaşta devrimci hareketle tanıştı.

Uzun yıllar Devrimci Yol saflarında mücadele sürdüren Ateş, 1988 yılında gerçekleştirilen Kırşehir Cezaevi firar eyleminin ardından yakalanarak tekrar cezaevine konuldu.

Evli ve üç oğlu bulunan Nazmi Ateş için Stuttgart Alevi Kültür Merkezi’nde dün bir anma töreni yapıldı. Eşinin yaptığı konuşmanın ardından, şiirler okundu. Tohum Kültür Merkezi, Stuttgart Alevi Kültür Merkezi ve mensubu olduğu Devrimci Hareket adına yapılan konuşmaların ardından, yoldaşları ve arkadaşları da konuşmalar yaptı. Alevi Dedesi’nin de hazır bulunduğu törenden sonra Nazmi Ateş’in naaşı bugün Türkiye’ye gönderildi. Ateş, yarın (11 Mart) Sivas’ın Zara ilçesinde toprağa verilecek.

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑