İnsan Hakları

Published on Mart 18th, 2023

0

Berlin’de tutsaklar için enternasyonal paneli

Berlin’de 18 Mart Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü kapsamında tutsaklarla dayanışma paneli yapıldı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

18 Mart Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü kapsamında bir araya gelen “Revolutionäre Solidaritätsbündnis – Devrimci Dayanışma İttifakı” ve “Bündnis ‘Weg mit dem Paragraphen 129” ittifakları tarafından oluşturulan platform tarafından organize edilen panelde Tutsakların Sesi Platformu (TSP), Netzwerk ‘Freiheit für alle politischen Gefangenen – Bütün Politik Tutsaklara Özgürlük Ağı’ ve Filistinli Tutsaklarla Dayanışma Ağı Samidoun’dan temsilciler konuştu.

Temsilcilerin kurumlarını ve çalışmalarını tanıtımlarının yanı sıra, faşist Türk devletinin hapishanelerinde, İsrail hapishanelerinde, Almanya, Fransa, İtalya ve başkaca ülkelerin hapishaneler politikalarını, tutsakların uğradıkları baskıları ve tutsakların mücadeleleri hakkında bilgilendirme de bulundular.

Hapishanelerin sınıf mücadelesinin bir alanı olduğunu ve emperyalist-kapitalist sisteme, sömürgeciliğe karşı devrim ve sosyalizm mücadelesi yürüten herkesin yolunun hapishaneye düşebileceğini belirten konuşmacılar, tutsakları sahiplenmenin ve dayanışmanın önemine vurgu yaptılar.

Tutsaklarla dayanışmak için neler yapılabileceğine dair tartışmaların yürütüldüğü panelde, tutsakları sahiplenen eylem ve aktivitelerle, tutsaklara mektup ve kart göndererek, maddi ve manevi dayanışma göstererek, tutsakların yalnız olmadıklarını hissettirmek gerektiğini belirttiler.    

18 Mart’ta Berlin’de yapılacak olan Uluslararası Politik Tutsaklara Özgürlük yürüyüşüne katılım çağrısının yapıldığı panel, film gösterimi ve “politik tutsaklara özgürlük” sloganı ile son buldu.

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑