Halklar ve İnançlar

Published on Ocak 29th, 2023

0

AABK İnanç Yol Erkan Kurulu: Hızır bereketin ve umudun adıdır

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) İnanç Yol Erkan Kurulu, 7-9 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek Hızır Orucu nedeniyle açıklama yayımladı. Açıklamada “Hak Muhammed Ali Yardımcınız, Pir Hünkâr Hacı Bektaşi Veli gözcünüz, Boz atlı Hızır her daim kılavuzunuz olsun” dendi.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Hızır Orucu 7-9 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilirken, Hızır Cemi ise her şehirde farklı tarihlerde düzenleniyor.

AABK İnanç Yol Erkan Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

HIZIR BEREKETİN VE UMUDUN ADIDIR

Sevgili Canlar,

Hızır, zorda kalanların yardımına koşan, iyiliksever insanlara daima yardım edendir. Uğradığı yerlerde bolluk ve bereket dağıtıp insanların dileklerini yerine getirendir. Dertlilerin derdine derman, hastalara şifa verendir.

Alevilik inancımızın önemli günleri olan Hızır ayı içerisindeyiz. Bilindiği üzere Hızır ayı ocak ayının ortalarından başlayıp şubat ayının ortalarına kadar oruçlarla sürer.

Bu ayda gönülleri birleyip dargınlıkları kaldırmak, aralarında sorun olan yol taliplerinin Hızır aşkına diyerek dar meydanında müşkülleri gidermek, müsahip yoluna girmek isteyenlerin Hızır’ın aşkına diyerek yola giriş gülbangları verilmelidir. Bu inanç günlerimizde bir Piri veya Anayı evlerinize ve sofranıza davet edip lokmanızı paylaşmanız en önemli değerlerdendir.

Hızır orucu günleri, insanların gönül hanelerine mihman ettikleri Hızır ile bütünleştiği günlerdir. Hızır aşkına bu günlerde lokmalar dağıtılır, dilekler tutulur. Murad isteyenlerin muradı kabul olur. İhtiyaç sahiplerine Hızır ol ki, onu yanında bulasın, öğretisi bizim inancımızın önemli bir ilkesidir. Çünkü Hızır sana hem veren hem de seni sınamak için isteyendir. Bazen fakir kılığında, bazen de zengin kılığında gelir karşımıza çıkar.

Herkesin geleceğe umutla baktığı günlerin özlemiyle bir ihtiyaç sahibine yardım elimizi uzatabiliyorsak Hızır işte tam da sizin gönlünüzdedir.

Bu aylarda Hızır aşkına yanan delillerin ışığı hanelerimizi aydınlattığı gibi gönüllerimizi de aydınlatsın. Helal kazançla kazanıp Hızır aşkına pişirip meydana getirdiğimiz lokmalarımız yiyenlere helal olsun, hazırlayıp yedirenlere delil olsun.

Canlar, bildiğiniz gibi bu yıl Sivas katliamının 30. yıldönümüdür. Bu katliamı unutmadığımızı ve geleceğe tüm ayrıntılarıyla doğru bir şekilde aktarmak amacıyla kurum olarak çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürmektedir. Bu kapsamda Dijital Kütüphane, Sözlü Tarih Projesi, Sanal Müze, WEB Belgeseli ve Belgesel olmak üzere 5 farklı projeyi canlarımızla yakın bir zamanda buluşturmayı hedefliyoruz. Hem Cemevlerimiz hem de canlarımız olarak sizlerin de bu tarihi projede bir katkınız olsun istiyorsanız, yapılacak Hızır cemlerinde lokmalarınızı Federasyonlar ve Cemevleri üzerinden Madımak projemize aktarabilirsiniz.

Hak Muhammed Ali Yardımcınız, Pir Hünkâr Hacı Bektaşi Veli gözcünüz,

Boz atlı Hızır her daim kılavuzunuz olsun.

Aşk-ı Niyazımızla

AABK İnanç Yol Erkan Kurulu

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑