Almanya

Published on Ocak 8th, 2023

0

32 haftadır, hem Almanya’ya hem de Türkiye’ye karşı direnen Murat Aşık için miting düzenlendi

Die Linke Ulm’un Alman ve Türk Devleti tarafından hakları elinden alınan Murat Aşık için düzenlediği Federal Parlamento Milletvekili Gökay Akbulut’un katıldığı eyleme çok sayıda kişi katıldı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Oturum Hakkı ve Türkiye’ye iade kararına karşı 32 Haftadır Direnen Murat Aşık’a destek olmak için Ulm Linke’nin (Sol Parti) haftalar öncesi için Ulm Çarşı Merkezinde gösteri izini, Güvenlik gerekçesi ile son gününde keyfi bir şekilde Yeri değiştirildi.

Yapılan bu hukuksuzluğa rağmen Murat Aşık’ın direnişine destek olmak için 120’nin üstünde bir katılım oldu.

Mitingte ilk sözü direnişçi Murat Aşık alarak, konuşmasında önce direnişe neden başladığını anlattı. Türkiye’de arananlar listesine eklenen Aşık’ın Almanya’da hakkı olan süresiz oturum hakkı Ulm Kaymakamlığı tarafından iptal edildi ve yenisi ise verilmiyor. Aynı şekilde, çok önceden siyasi mülteci hakkını almış olan Aşık’ın bu hakkı da elinden alınmak isteniyor.

Murat Aşık, konuşmasının devamında Türkiye Faşizmine karşı Mücadele ettiği için, Türk İçişleri Bakanlığı tarafından Terör Listelerine alındığını ama bundan asla rahatsızlık duymadığını, tam tersine Mücadele ettiği için ve Boyun eğmeyip Türkiye Faşizmine karşı Mücadele etmeye devam edeceğini ve bundan Pişmanlık duymadığını çünkü Devrimciliğin suç değil bir görev olduğunu belirtti ve direnişini zafere kadar devam ettireceğini söyledi.

Murat Aşık’ın konuşması yoğun alkış aldı.

Ardından Die Linke Almanya Federal Parlamento Milletvekili Gökay Akbulut’un yaptığı konuşmada Murat Aşık’ın Eyleminin haklılığını ve 32 haftadır geri atmadan direnişine devam etmesinin önünde saygı duyduğunu, ayrıca anti terrör yasası 129 a/b’nin kaldırılması gerektiğini, bu yasaların devrimcilere karşı hukuk dışı kullanıldığını vurguladı.

Ayrıca Murat Aşık’ın direnişini daha fazla sahipleneceğine dair söz verdi.

Ardından Almanya MLPD, İnter-Bündnis ve Ulm Tohum Kültür Merkezi adına yapılan konuşmalarda Direnişe dair Desteklerini vurguladılar. Eyleme Destek veren ve İmzacı olan ADHK, Sol Parti (Türkiye) Güney Almanya, Ulm AKM ve Cemevi, HDB Ulm, Tohum Kültür Merkezi, DİDF, AGEB, İnter-Bündnis, MLPD’ten temsilcilerin yanı sıra ATİF, AGİF, Uluslararası Af Örgütü ve Ulm Yabancılar dairesinden kişiler ve Çok sayıda kurum temsilcileri katıldı.

Murat Aşık, her çarşamba ve perşembe günü Ulm Kaymakamlığı önünde çadır açarak eylemine devam ediyor.

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑