Afrika

Published on Temmuz 20th, 2022

0

Uganda’da kuraklık: Bir ayda 200’den fazla kişi açlıktan öldü

Doğu Afrika ülkesi Uganda’nın kuzeydoğusunda etkili olan kuraklığın etkisiyle son bir ayda 200’den fazla kişi açlık sebebiyle yaşamını yitirdi.

Doğu Afrika ülkesi Uganda’nın kuzeydoğusunda etkili olan kuraklığın etkisiyle son bir ayda 200’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Ülkenin Karamoja bölgesindeki Kaabong ilçesi yerel yönetiminden Jino Bornd Meri ve sivil toplum çalışanı Moses Okori’nin paylaştığı bilgilere göre, bölgede yaşanan kuraklığa ek olarak güvenliğin olmaması sebebiyle 500 binden fazla kişi açlık ile karşı karşıya kaldı.

Jino Bornd Meri, “Aralarında yaşlılar, emziren anneler ve çocukların da olduğu insanlar evlerinde sessizce ölüyor. Açlığa yenik düşüyor” dedi. Meri’nin paylaştığı verilere göre, Temmuz ayında sadece tek bir ilçede en az 184 açlıktan ölüm vakası kayıtlara geçti.

Entegre Toplum Tarım ve Beslenme (ICAN) yerel sivil toplum örgütünden Okori de bölgedeki bir başka ilçe olan Kotido’da bu ay en az 22 kişinin kuraklık kaynaklı açlık sebebiyle hayatını kaybettiğini kaydetti.

Göçebe çobanların yaşadığı Kenya sınırındaki Karamoja, kalkınma açısından Uganda’nın diğer bölgelerinden daha az gelişmiş bir bölge. Bunun yanı sıra, bu yıl silahlı grupların hayvan çiftliklerine düzenledikleri baskınlarda görülen artış, durumu daha da kötüleştirdi.

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Gıda Programı (WFP) da Haziran ayında bir açıklama yaparak bölge nüfusunun yüzde 40’ına tekabül eden en az 518 bin kişinin yüksek oranlarda gıda güvensizliği yaşadığını belirtmişti. Yerel siyasetçi Faith Nakut’un tahminlerine göre, Haziran başından bu yana bölgede en az 600 kişi açlık sebebiyle yaşamını yitirdi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, Karamoja Milletvekili Faith Nakut, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bölgede aylarca süren kuraklık nedeniyle insanların hayatta kalmak için ot yediğini söylemişti.

İnsanların yiyecekleri olmadığı için açlıktan hayatını kaybettiğini söyleyen Nakut, “Karamoja alt bölgesini kasıp kavuran kıtlık nedeniyle 8 Temmuz’a kadar 46 kişi açlıktan öldü, 2 bin 181 hane de ölmeyi bekliyor” dedi.

Yetkililerin, hükümetin bu duruma yanıt vermesini beklerken en çok etkilenen hanelere yiyecek almak için kendi maaşlarını harcadığını belirtmiş, dünyaya ölü sayısı artmadan yardım çağrısında bulunmuştu.

(Bianet)

Foto: Pexels

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑