LGBTİQ+

Published on Ağustos 18th, 2022

0

Toplantı ve yürüyüş hakkını kullanan kadın ve LGBTİ+lara yönelik baskılara dair araştırma önergesi

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran,  toplantı ve yürüyüş hakkını kullanan kadın ve LGBTİ yurttaşlara yönelik baskılara dair araştırma önergesi verdi. 

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran,  toplantı ve yürüyüş hakkını kullanan kadın ve LGBTİ yurttaşlara yönelik baskılara dair araştırma önergesi verdi. 

Başaran araştırma önergesinde son dönemde yaşanan olayları sıraladı:  

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü ardından 2022 yılı Nisan ayında Antalya’da Feminist Gece Yürüyüşüne müdahale edilmesi ve izin verilmemesinin ardından yürüyüşe katılan üniversite öğrencilerinin burs ve kredileri kesilmiştir. 4 Nisan 2022 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından Aydın’a gönderilen bir yazıyla Aydın’ın KYK bursu kesilmiştir. Antalya İl Emniyet Müdürlüğü yazısı uyarınca gönderilen tebliğde şu ifadelere yer verilmiştir: “Genel Müdürlüğümüz mevzuatı gereğince, burs/kredi verilmeyecek haller; öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumlarında, eklentilerinde, kalmakta olduğu yurtta, öğrenim gördüğü veya barındığı yurdun dışında, münferiden veya topluca her ne şekilde olur ise olsun anarşi ve terör olaylarına karışan, öğrenim özgürlüğünü ihlal edici (direniş, boykot, işgal, yazı yazma, resim yapma, slogan atma vs.) davranışlarında bulunan bu fiillere eksik veya tam teşebbüste bulunan, üzerinde veya kendi kullanımına bırakılmış yerlerde ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, bıçaklar, vs. tüm kesici, delici, yakıcı, boğucu, ezici, parçalayıcı, eza ve cefa verici olarak salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikte yapılmış olan her türlü suç aletlerinden birini veya birkaçını bulunduran öğrencilere verilmez hükmüne amirdir.”

“5 Temmuz 2022 tarihinde Ankara’da Onur Yürüyüşü’nde polisin önce kafasını yumrukladığı, ardından kafasına basması sonucu baygınlık geçiren İlay Kadiroğlu hayati tehlikesinin olduğu, acilen tomografiye sevk edilmesi gerektiği raporda belirtilmesine rağmen 2.5 saat hastane bahçesinde bekletilmiş, gerekçe olarak ise “gözaltına alınanlar arasında başka bir tomografi sevki olursa tekrar git gel yapmak istememesi” gösterilmiştir. Kadiroğlu durumunun acil olduğunu, kendisini iyi hissetmediğimi defalarca kez söylemesine rağmen sevkten sorumlu polis memuru ‘bize işimizi sen mi öğreteceksin’ diyerek gözaltı aracının kapılarını kapatmış ve Kadiroğlu’nu sevk edilene kadar kapalı, havasız araçta bekletmiştir. Ardından 12 Ağustos tarihinde İlay Kadiroğlu’nun KYK kredisi kesilmiştir. Geçen sene de kredisi aynı sebepten kesilen Kadiroğlu dava yoluna giderek kredisini yeniden almış, kredisi bu sene yine kesilmiştir.” 

“2022 yılı 8 Mart, 25 Kasım ve Onur Yürüyüşleri sonrasında yürüyüşlere katılan öğrencilerin aileleri Ankara Emniyeti’nden, terörle mücadele birimlerinden ve bireysel numaralardan aranmış, “Çocuğunuz teröristlerle eylem alanlarına gidiyor” denilmiş, bireysel cep telefonlarından arayanlar ise “Çocuğunuz teröristlerle yakın ilişkide, biz sadece iyiliğini düşünüyoruz. Çok akıllı bir çocuğunuz var, arayıp söylemek istedik. Ona zarar gelmesin” demiştir.”  

“Öğrencilerin burs ve kredilerinin kesilmesinin dışında söz konusu yürüyüşlere yönelik başka baskılar da kamuoyuna yansımıştır. Örneğin bu yıl 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne giderken Kadıköy Vapur İskelesi’ne gelen Kadın Savunması üyeleri polis şiddeti ile gözaltına alınmıştır. Ardından kadınlar hakkında “yaya veya araç trafiğine engel olmak” gerekçesiyle dava açılmıştır.”

“Yine 17 Mart 2022 tarihinde Diyarbakır’da 23 kadının gözaltına alınma gerekçesinin katıldıkları 25 Kasım yürüyüşü olduğu belirtilmiştir.”

Başaran son olarak, “Toplantı ve yürüyüş hakkını kullanan kadın ve LGBTİ+lara yönelik baskıların araştırılması amacıyla meclis araştırması açılmasını arz ve talep ederiz” dedi.

(Evrensel)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑