Hayvan Hakları

Published on Ağustos 23rd, 2022

0

Sokaktaki köpekleri hedef alan “Havrita” uygulaması erişime kapatıldı

Ankara 1. Sulh Ceza hakimliği, sokak köpeklerinin yer bilgilerinin girilmesi ve paylaşılması için kurulan ve hayvanların yaşam haklarını tehdit eden “Havrita” uygulamasının erişime kapatılmasına karar verdi.

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi, “Havrita” uygulamasını erişime kapattı.

Mahkeme kararını, Pati Koruyucuları Hayvanları Koruma Derneği (PAWGUARD) vekili Avukat Muhammed Yusuf Damnalı’nın, “‘Havrita’ sitesi ve sosyal medya hesaplarından kişilik haklarına saldırı mahiyetinde ifade ve görüntüler kullanıldığı” gerekçesiyle siteye ve sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirilmesi talebi üzerine verdi. 

Sokak köpeklerinin yerlerinin dijital harita üzerinde işaretlenmesine ve bu bilginin evrensel olarak paylaşılmasına imkan veren internet uygulaması “Havrita”, haritaya yerleri girilen hayvanların ve hayvan hakları savunucularının hedef alındığı kışkırtmalar ve ölümle sonuçlanan saldırılar dolayısıyla duyarlı yurttaşların artan tepkileriyle karşılaşıyordu.

44 hayvan hakları kuruluşunun ilk çağrısı

Tuğçe Yılmaz’ın Haziran’da bianet’te yayınlanan haberinde hayvanların yanı sıra hayvanları koruyan insanların da saldırılar sonucu öldürüldüklerine dikkat çekilmişti. 

“Sokakta yaşayan hayvanlara ve onların yaşamlarını kolaylaştırmaya çalışan hayvan hakları savunucularına yönelik sözel ve fiziksel şiddet, özellikle sosyal medya üzerinden örgütleniyor.

“Sokakta yaşayan hayvanların katledilmesi için çağrı yapanlar “Havrita – Başıboş Köpek Haritası” adlı bir uygulama kullanıyor. Uygulama aracılığıyla köpeklerin toplu halde yaşadıkları yerler ve köpeklerin sayıları haritalandırılıyor.

“Uygulamada köpeklere ve hayvanseverlere karşı silahlanma çağrıları yapılıyor, hayvanları katledenler ise cinayetlere dair detaylı bilgiler ve katliam görüntüleri paylaşılıyor.

“Hızla yayılan şiddet dalgası ve katliam çağrılarına yönelik, hayvan hakları alanında çalışan 44 örgüt yazılı bir açıklama yaparak uluslararası kamuoyuna seslendi ve ‘Bu nefretin durdurulması için lütfen bize yardımcı olun,’ dedi.”

“Havrita” ne diyor?

DHA’ya açıklamalarda bulunan “Havrita-Başıboş Köpek Haritası” sözcüsü Avukat Devrim Koçak, “Arkadaşımız tamamen iyi niyetle, başıboş köpeklerin refahı ve insanların da başıboş köpekler nedeniyle zarar görmemesi için siteyi oluşturmuş. Garip iftiralar ortaya çıkınca bir ara verme kararı aldı. Sitede erişim engeli yok, sitenin kendi sahibi tamamen durdurdu.” dedi.  “Çünkü, art niyetli kişilerin gidip hem işaretleme yapıp, sonra da orada canice katliam yapabileceklerini düşündüğümüz için kısa bir ara verdik. Bunun sorumluları ortaya çıksın. Sitede şu an eski saldırı vakaları duruyor, yeni giriş yapılmıyor.”  Koçak “Başıboş köpek sorunundan dolayı insanlar ölüyor, çocuklar ölüyor. […] İnsanların da yaşama hakkı var.” dedi. “Havrita’dan önce de bu ülkede köpekler zehirleniyordu, hatta belediyeler eliyle zehirleniyordu. Yasada değişiklik yapıldı, hayvanlar yine korunamadı. Yapılan değişiklik yeni bir rant kapısı oluşturdu.”

Muratpaşa Belediyesi de suç duyurusunda bulundu

Antalya, Muratpaşa Belediyesi de son iki haftada çok sayıda sokak köpeğinin zehirlenerek öldürülmesinin ardından Havrita uygulaması hakkında suç duyurusunda bulundu.

Havrita’ya erişim engeli getirilmesini talep eden Belediye uygulama nedeniyle hayvanların yaşam hakkının tehlike altında olduğuna dikkat çekti: “Yeni hayvan ölümlerine engel olmak amacıyla Havrita uygulamasına Muratpaşa ilçe sınırları içerisinde erişimin engellenmesini” istedi. 

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑