Kürdistan

Published on Ocak 27th, 2022

0

Newroz Ehmed: Amaçlarına ulaşmalarına izin vermedik

Sina Hapishanesini tamamen kontrol altına alınmasının ardından basın açıklaması yapan Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanlık Üyesi Newroz Ehmed, “DAİŞ’in büyük bir planını daha bozduk. Kuzey ve Doğu Suriye’nin tamamında DAİŞ’le mücadelemiz kararlılıkla sürecektir” dedi.

Sina Hapishanesinin Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından tamamen kontrol altına alınmasının ardından basın açıklaması yapan DSG Genel Komutanlık Üyesi Newroz Ehmed, saldırının başından bu yana yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

DAİŞ ve yandaşlarının büyük bir planının daha bozgunluğa uğratıldığını belirterek konuşmasına başlayan Newroz Ehmed, “DAİŞ çeteleri bomba yüklü araçlarla Hesekê’deki Sina Cezaevi’ne girme ve orada tutulan 5 bine yakın çeteyi kaçırma planları yaptı. Güçlerimizin anında ve yerinde müdahaleleriyle çetelerin planı ilk anda bozuldu. Cezaevi etrafı kısa sürede kuşatmaya alındı. Ardından güçlerimiz adım adım ilerleyerek cezaevinin içinde kaçma girişiminde bulunan çeteleri kontrol altına aldı. Çeteler cezaevinin içinde güçlerimize karşılık vererek çoğu zaman çatışmaların yaşanmasına neden oldu. Çatışmayan ve teslim olan çeteler farklı cezaevlerine sevk edildi. Çatışarak teslim alınan çeteler için yeni cezaevleri hazırlanıyor” dedi.

Saldırının Özerk Yönetim’in kuruluşunun ve Efrîn’e yönelik saldırıların yıl dönümüne denk getirildiğine dikkat çeken Newroz Ehmed, “Hepimiz bu tarihin tesadüfen seçilmediğini biliyoruz. Bu saldırının planlı olduğunu ve planın Türk devleti tarafından devreye sokulduğunu çok iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘SİVİLLERİ KALKAN OLARAK KULLANDILAR’
10 bin savaşçının hapishanenin güvenliğini sağlama operasyonunda yer aldığı bilgisini veren Newroz Ehmed, “Xîwêran ve Zihûr Mahallelerinde yaşayan halkımız büyük oranda güçlerimize yardımcı oldu. Yoğun çatışmaların yaşandığı dönemler oldu. Her zaman temkinli yaklaştık. Hiçbir sivilin zarar görmemesi için son derece titizlikle operasyonu yürüttük. Bazı çeteler teslim olmamak için sivilleri kalkan olarak kullandı” şeklinde konuştu.

Mahalle sakinlerine ve Toplum Savunma Güçleri’ne (HPC) teşekkür eden Newroz Ehmed, saldırının başından bu yana herkesin DSG’ye destek verdiğini vurguladı.

Öldürülen çete sayısına ilişkin olarak Newroz Ehmed şu bilgileri paylaştı: “Saldırıda yer alan birçok çete öldürüldü. Toplamda öldürülen çete sayısına ilişkin henüz net bir bilgi elimizde yok. Bu sayıyı önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağız.”

Sina Hapishanesine yönelik saldırının büyük bir plan olduğunu ifade eden Newroz Ehmed, “Kuzey ve Doğu Suriye halklarını bu saldırılar üzerinden birbirine düşürmeyi amaçlıyorlardı. Reqa, Dêrazor ve Hol planın ilk hedeflerindendi. Ancak amaçlarına ulaşmalarına izin vermedik. DAİŞ’e yönelik arama-tarama operasyonlarımız da devam ediyor. DAİŞ’i bitirene kadar mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Newroz Ehmed son olarak şunları söyledi: “Güçlerimizin kontrolündeki cezaevlerinde çok sayıda çete bulunuyor. Bu çetelerin yarattığı tehlikenin ortadan kaldırılması sadece güçlerimizin ve bölge halkının sorumluluğunda olan bir durum değildir. Burada uluslararası kamuoyunun da büyük bir sorumluluğu bulunuyor.”

(ANF, ETHA)

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑