Göç

Published on Mayıs 9th, 2022

0

Mülteci teknesi battı: 44 ölü

Kuzey Afrika’nın batı kıyılarından İspanya’nın Kanarya Adaları’na gelmeye çalışan mültecileri taşıyan teknenin batması sonucu 44 kişi hayatını kaybetti.

İspanya merkezli sivil toplum örgütü Caminando Fronteras (Yürüyen Sınırlar), Kuzey Afrika’nın batı kıyılarından İspanya’nın Kanarya Adaları’na gelmeye çalışan mültecileri taşıyan teknenin batması sonucu 44 kişinin yaşamını yitirdiğini, teknedeki 12 kişinin kurtarıldığını açıkladı.

Açıklamaya göre, Atlas okyanusuna kıyısı olan Bojador’dan yola çıkan ve mültecileri taşıyan tekne İspanya’ya ulaşmaya çalışıyordu.

Dün (8 Mayıs) yaşanan olayla ilgili açıklama yapan Caminando Fronteras’ın sözcüsü Helena Maleno, hayatını kaybeden mültecilerden yedisinin cesedinin denizden çıkarıldığını, geri kalanının ise halen denizde olduğunu aktardı. France24’ün haberine göre, Maleno Twitter’dan yaptığı açıklamada olaydan sağ kurtulan kurtulan 12 kişi gözaltına alındığını duyurdu.

Öte yandan, aynı bölgede 11 Mart’ta da benzer bir olay meydana gelmiş ve teknenin batması sonucu 40’tan fazla mülteci yaşamını yitirmişti.

Kuzey Afrika kıyılarından Kanarya Adaları’na doğru göç son yıllarda büyük artış gösterirken, yılbaşından bu yana 7 binden fazlamülteci İspanya tarafına gelmiş ve bu dönemde bir yıl öncesine oranla yüzde 60’a yakın artış görüldüğü bildirilmişti.

(Bianet)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑