Türkiye

Published on Kasım 13th, 2021

0

‘Karlarına kar katanlar krizin faturasını ödesin’

Siyasi partiler, emek örgütleri ve devrimci kurumlar, Cevahir AVM önünde “Vergide muaf asgari ücret” talebiyle basın açıklaması yaptı. Açıklamada mücadele etmekten başka yol olmadığı vurgulandı.

Siyasi partiler, emek örgütleri ve devrimci kurumlar, “İnsanca yaşamaya yeten vergiden muaf, asgari ücret” talebiyle Şişli Cevahir AVM önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Sömürü, rant, talan, savaş, düzenine karşı birleşelim insanca yaşamaya yeten vergiden muaf asgari için mücadeleye” pankartının açıldığı ve “Herkese iş ve gelir güvencesi sağlansın”, “Düşük ücret yüksek vergi politikasına son” dövizlerinin taşındığı açıklamaya HDP Milletvekilleri Dilşat Canbaz ve Musa Piroğlu katıldı.

Basın metnini Esra soybir okudu. Yüzde 50’nin üzerindeki enflasyon, neredeyse otomatiğe bağlanmış zamlar olduğunu belirten Soybir, geçinemediği ve borçlarını ödeyemediği için intihar eden emekçilere dikkat çekti. Soybir, “Zor geçeceği ilan edilmiş ‘karakış’ ifadeleri, ‘porsiyonları küçültün’, ‘evlerinizi daha az ısıtın’ aklını verenler yaşadığımız tablonun bir bölümünü resmediyor” diye konuştu.

Biriken öfkelerinin iktidarın korkulu rüyası olduğunu söyleyen Soybir, asgari ücretin bu sebepten erken tartışıldığının altını çizdi ve ekledi: “Öyle anlaşılıyor ki, ölümü gösterip sıtmaya razı etmenin hesabı içindedirler.”

‘PATRONLAR İÇİN UCUZ EMEK CENNETİ, İŞÇİLER İÇİN CEHENNEM’
AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın ekonomiden bahsettiği fırsatlara da değinen Soybir, asgari ücretin Çin’deki ücretten daha düşük olduğunu aktardı. Soybir, Türkiye’nin Avrupa’da en az ücret alan  ve en çok çalışma süresi olan ülkelerden biri olduğunu vurguladı. Soybir, “Erdoğan’ın fırsat dediği budur. Patronlar için ucuz emek cenneti, işçiler için cehennem” dedi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), “Tüm tarafların refahını koruyacak bir asgari ücret için çalışmalarımız devam ediyor” açıklamasına işaret eden Soybir, “Kendilerine sormak lazım kimdir bu tüm taraflar, işveren örgütleri mi, sarı sendikalar mı, patronların çıkarlarını koruyan devlet mi” sorusunu yöneltti. Soybir, bu tarif edilenlerin içinde işçi ve emekçilerin olmadığı kesindir vurgusu yaptı.

İnsanca yaşamaya yeten ve vergiden muaf asgari ücret istediklerini belirten Soybir, işçilerin taleplerini şöyle sıraladı.
▪ “İnsanca yaşamaya yetecek asgari ücret ve güvenceli çalışma istiyoruz
▪ Asgari ücretten dolaylı, dolaysız tüm vergiler kaldırılsın
▪ Herkese iş ve gelir güvencesi sağlansın!
▪ Asgari ücret görüşmeleri halka açık yürütülsün
▪ Düşük ücret yüksek vergi politikasından vazgeçilsin ve vergiler sermayedarlar için artırılsın. 
▪ Karlarına kar katanlar krizin faturasını ödesin”

(ETHA)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑