Kültür-Sanat

Published on Nisan 29th, 2022

0

İşçi Filmleri Festivalinde kadın yönetmenlerden 12 film

Belgesel, kurmaca, animasyon ve deneysel kategorileri bulunan festival seçkisinde 43’ü kısa, 27’si ise uzun metraj film yer alıyor. Festival kapsamında Türkiye’de ilk defa gösterime girecek 15 film bulunuyor.

17. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF) 1-8 Mayıs tarihleri arasında online ve yüz yüze gerçekleşecek. Seçkide 49’u yerli, 20’si ise yabancı 69 film izleyici ile buluşacak.

İlk etabı İstanbul ve Ankara’da gerçekleşecek festival, 2 Mayıs 19.30’da İstanbul Moda Sahnesi’nde açılışını gerçekleştiriyor. Festivalin açılış filmi ise Fikret Reyhan’ın Antalya Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ile dönen “Çatlak” filmi olacak.

Belgesel, kurmaca, animasyon ve deneysel kategorileri bulunan festival seçkisinde 43’ü kısa, 27’si ise uzun metraj film yer alıyor. Festival kapsamında Türkiye’de ilk defa gösterime girecek 15 film bulunuyor.

Philip Neel ve David Jeffery’den Ders Planı: Üçüncü Dalganın Öyküsü (Lesson Plan: The Story of the Third Wave, 2010), Marta Valle imzalı Geleceği Yoğurmak (Amasando Futuro, 2021) gösterime girecek filmler arasında. Bunların yanında Michelangelo Severgnini yönetmenliğindeki L’Urlo (Çığlık, 2020) ve Tommaso Facchin ve Ivan Franceschini’den Boramey: Fabrikadaki Hayaletler (Boramey: Ghosts in the Factory, 2021) filmleri gösterime girecek yapımların bir kısmını oluşturuyor.

Kadın yönetmenlerden 12 film

Festivalde kadın yönetmenler seçkisi ile Li Bajêr Binihêre, Ji Bo Ku Tu Di Bîr Bînî û Bibejî / Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK projesi kapsamında 12 kısa film gösterilecek.

İstanbul’da Çalıştay

İstanbul’daki gösterimler 5-8 Mayıs tarihleri Kadıköy Belediyesi Sinematek Sinema Evi ve 6-8 Mayıs tarihlerinde Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

İstanbul’da aynı zamanda 7 Mayıs saat 14:00-17:00 tarihleri arasında Sinema Toplulukları Çalıştayı düzenleniyor. Filmkoop – İFF işbirliği ile düzenlenen Çalıştay Kadıköy Sinematek/Sinema Evi’nde gerçekleştirilecek.

Festival kapsamında gösterime giren filmler ücretsiz izlenebilecek. Daha fazla bilgi için burayı tıklayabilirsiniz. 

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑