İnsan Hakları

Published on Haziran 25th, 2022

0

Haiti’de cezaevlerinde onlarca mahkûm gıda yetersizliğinden öldü

Haiti’de iki ay önce yiyecekleri tükenen aşırı kalabalık hapishanede en az sekiz mahkûm daha açlıktan öldü. BM raporlarına göre, ülkede bu yıl cezaevlerinde yetersiz beslenmeden 54 mahkûm vefat etti.

Karayipler ülkesi Haiti’de Les Cayes hapishanesinde iki ay önce gıda ve su krizinin patlak verdiği, Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı kurumların cezaevine yardım ulaştıramadan açlıktan ölen mahkûmların sayısında artış olduğu aktarıldı.

Haiti’nin güneybatısında yer alan Les Cayes kentindeki hapishanede 833 kişinin kaldığı belirtildi. Kentteki güvenlik yetkilisi Ronald Richemond, “Yardım edebilecek olan hemen etsin çünkü mahkûmların acil ihtiyacı var” dedi. Ülkedeki yasalara göre, hükümetin mahkûmlara günde en az iki öğün su, yulaf lapası, bir kase pirinçle birlikte balık veya bir çeşit etten oluşan iki öğün yemek vermeleri gerekiyor. 

BM raporları ise Haiti’de cezaevlerinde ocak ve nisan aylarında yetersiz beslenmeye bağlı 54 mahkûmun hayatını kaybettiğini ortaya koydu, hükümete “hapishanelerde gıda, su ve ilaç krizine uzun süreli bir çözüm bulmak için gerekli önlemlerin alınması” çağrısı yapıldı.

BM’ye göre, Haiti’de cezaevlerinde dolululuk oranı normal kapasitenin en az yüzde 280 oranında fazla. Les Cayes kentini geçen yıl vuran kasırga sonrası cezaevindeki bazı bölümlerin yıkıldığı, bu nedenle sağlam kalan koğuşlarda kapasitenin daha da artırıldığı ifade edildi.

(Duvar)

Foto: Pixabay

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑