Almanya

Published on Mayıs 21st, 2022

0

Federal Meclis Hartz-IV yaptırımlarını askıya aldı

Randevulara gitmeme durumda da yıllık kesinti yüzde 10’u geçemeyecek. İş kabulü zorunlu olmaktan çıktı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Almanya’da yeni yasal düzenlemeyle, Hartz-IV adlı sosyal yardımla geçinenlerin iş tekliflerini kabul etmemesi durumunda İş Ajansı (Jobcenter) tarafından uygulanacak yaptırımların bazıları gelecek yılın ortasına kadar kaldırıldı.

SPD, Yeşiller ve FDP koalisyonu tarafından hazırlanan tasarı, Meclis’te yapılan oylamada yasal düzenleme olarak kabul edildi. Ana muhalefet partisi Birlik Partileri (CDU/CSU) ile aşırı sağcı AfD yasaya itiraz etti. Sol Parti ise çekimser kaldı. Sosyal Yardım alanların sorumluluklarını yerine getirmemeleri halinde ödemeleri kesintiye uğruyordu.

Ancak yeni düzenlemeye göre, işsiz bir kişinin iş teklifini geri çevirmesi durumunda İşsizlik Parası II’nin (Arbeitslosengeld II) yüzde 30 oranında düşürülmesi bir yıl süreyle askıya alınacak. İşsiz olan kişi, İş Ajansı’ndaki randevusuna tekrar tekrar katılmaması durumunda ödeneğinden yüzde 10’luk bir kesinti olacak.

Yeni düzenlemenin, hükümetin Hartz-IV yerine geçirmeyi planladığı Bürgergeld’in (Vatandaşlık Parası) hayata geçinceye kadar geçici çözüm olarak uygulanacağı kaydedildi. Ancak Bürgergeld uygulamasında işi kabul etmeyen veya görüşmelere katılmayan işsizlere nasıl yaptırımlar uygulanacağı henüz belli olmadı. Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil’in yaz aylarında Bürgergeld yasasıyla ilgili yeni tasarısını tanıtması bekleniyor.

Kısa olarak yeni uygulama şöyle olacak: İhlaller durumunda (örneğin, makul bir işe/eğitime katılmayı veya bunun için başvurmayı reddetme; geliştirici eğitimin reddi veya durdurulması), bir sonraki duyuruya kadar standart oranda indirim uygulanmayacaktır. Ancak, kayıt yaptırmama veya son teslim tarihlerini kaçırma yaptırımları korunmalıdır. Bu yaptırım da yüze 10’luk bir kesintiden fazlası olamaz.

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑