Güncel

Published on Şubat 3rd, 2022

0

Erdoğan’dan Kavala açıklaması: Kararı tanımıyoruz

Erdoğan, Avrupa Konseyi’nin Osman Kavala kararına ilişkin, “Bizim mahkemelerimizi tanımayanları biz tanımayız” açıklaması yaptı.

 AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ukrayna ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ukrayna ile ticaret, yatırım, turizm ve savunma alanlarında mesafe katledildiğini belirten Erdoğan, “Bölgede yaşanan gerilimi yakından takip ediyoruz. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğimizi her platformda dile getiriyoruz. Tüm tarafları itidalli olmaya ve diyaloga davet ediyoruz. Üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyorum. Soydaşlarımızın durumuna özel ihtimam gösteriyorum. Kiev’deki görüşmelerde bu konu da üst sıralarda yer alacaktır” diye konuştu.   Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile görüşmelerine dair konuşan Erdoğan,“Ardından da Çin ziyaretinden sonra sayın Putin Türkiye ziyaretini gerçekleştireceğinin bilgisini vermişti. Bu iki ziyareti yapmadan hangi taşı nereye koyacağımızı düşünmek doğru olmaz. Bölgenin önemli ülkesi olarak Rusya ile Ukrayna arasındaki olumsuz gelişmeleri görmek, yaşamak bizler için doğru bir gelişme değil. Sıkıntılı dönemi inşallah başarıyla atlatmayı, zira kendi aralarında da bu ülkelerin temsilcileri ‘işgalden yana değiliz’ ifadelerini hep kullanıyorlar” dedi.  

KAVALA KARARI  

Erdoğan, Avrupa Konseyi’nin Osman Kavala hakkında verdiği karara ilişkin, “Özellikle Türkiye’nin başta ilk derece mahkemeleri olmak üzere açık ve net söylüyorum bizim mahkemelerimizi tanımayanları biz tanımayız. Bizim mahkemelerimizin bu konuda vermiş olduğu bir karar var. Bu konuda AİHM ne demiş, Avrupa Konseyi bu konuda ne demiş bu da bizi çok ilgilendirmiyor. Biz kendi mahkemelerimize saygı duyulmasını bekliyoruz, bu saygıyı duymayanlara da kusura bakmasınlar bizim saygımız olmayacaktır” ifadelerini kullandı.  

AK KARARI  

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına rağmen Osman Kavala’nın tahliye edilmemesi nedeniyle başlattığı ihlal sürecinde ikinci ve kritik oylamayı yaptı. Komite, oy çokluğu ile dosyanın AİHM tarafından değerlendirilmesi yönünde karar aldı.

(MA)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑