İşçi Sınıfı

Published on Mayıs 2nd, 2022

0

Edirne’den Kars’a 1 Mayıs kutlaması: Kurtuluş yok ya hep beraber ya hiçbirimiz

Edirne’den Kars’a 10’larca il ve ilçede 1 Mayıs kutlandı. Alanlara akan işçiler ve halklar, savaş ve sömürü düzenini yıkacağını dile getirdi.

Edirne’den Kars’a işçiler, kadınlar, halklar, savaş ve sömürü düzenine karşı taleplerini dile getirmek için 1 Mayıs’ın kutladığı miting alanlarına aktı.  İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’ın dışında yurdun birçok kentinde kutlamalar gerçekleştirildi, birlik, dayanışma ve mücadele kararlılığını ifade edildi.

ANTALYA

Antalya’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Aydın Kanza Parkı önünde bir araya gelen sivil toplum örgütü ve siyasi parti üyeleri, Güllük Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Şenlik havasında geçen yürüyüşte yurttaşlar ‘Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek’ İstanbul Sözleşmesi yaşatır‘ sloganları atarak ‘Gezi’yi savunuyoruz’ ‘Yaşasın 1 Mayıs’, ‘Eşitlik, Özgürlük, Kardeşlik’ pankartları taşıdı.

     Foto: Duvar

URFA

Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamaları Ali Şelli Parkı’nda gerçekleşti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekilleri Ömer Öcalan, Ayşe Sürücü ve Nurettin Maçin’inde partililer ile katıldığı kutlamada sık sık ” Biji Yek Gulan” sloganları atıldı. HDP Urfa İl Örgütü, açıklamanın gerçekleştiği alana yürüyüş ve sloganlarla geldi. Ellerinde, “Kürt halkı özgürleşmeden işçi sınıfı özgürleşmez”, “Fıtratımızda direniş var” dövizleri taşıyan çok sayıda partili zılgıt ve sloganlar eşliğinde karşılandı.

Alanda konuşan HDP Urfa Milletvekili Nusrettin Maçin, sınır ötesine dönük savaşları hatırlattı. İktidarın son 7 yıldır izlemiş olduğu siyasetin toplumu açlığa ve işsizliğe sürüklediğini söyleyen Maçin, “Son 7 yılda Rojava’dan Güney Kürdistan’a yönelik bu işgal politikası dün Êfrin’de olduğu gibi atılan her kurşun bu halka işsizlik, yoksulluk ve açlık olarak geri döneceğini hepimiz biliyoruz” diye konuştu.

MUĞLA

Muğla Emek ve Demokrasi Platformu çağrısıyla Menteşe ilçesinde bulunan Mehmet Ali Eren Parkı’nda toplanan kitle mitingin yapılacağı Menteşe Açık Oto Pazarı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında “Savaşa, sömürüye, savaşa, tecride son” ve “Zorbalar kalmaz gider” pankartları taşındı. Mitinge CHP milletvekilleri, ilçe belediye başkanlarının yanı sıra kentte bulanan siyasi parti temsilcileri, ilçe başkanları, STK’lar, sendika ve örgütler ile binlerce vatandaş katıldı.

Tertip Komitesi adına okuyan ortak metinde, “Halk işsizlikle, açlıkla, yoksullukla, borçlarla, salgınla mücadele ederken AKP iktidarı ülkenin tüm kaynaklarını, bir avuç patrona ve ayrıcalıklı zümreye aktarıyor.  Halk işe, ekmeğe, insanca bir yaşama olduğu kadar demokrasiye, adalete ve hukuka da aç. Bu düzen yurttaşların hakkını, hukukunu çiğniyor, adaletsizliği büyütüyor.  Hakkını arayan ve gerçekleri söyleyen herkes bu düzenin hukuk dışı zorbalıklarıyla karşı karşıya kalıyor. Düşünmenin, düşünceyi ifade etmenin, itiraz etmenin cezalandırılmadığı, Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu bir dünya ve ülke istiyoruz” ifadeleri yer aldı.

AYDIN

Aydın 1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarında Zafer Meydanında bir araya gelen binlerce yurttaş Atatürk Kent Meydanı’nda kadar yürüyüş düzenledi. Burada düzenlenen mitingde konuşma yapan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Aydın Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Demir, emekçilere yönelik yaşanan baskı ve sömürüye karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

DENİZLİ

Denizli’de de Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından yapılan çağrıyla Merkezefendi ilçesi Çınar Meydanı’nda buluşan binlerce yurttaş, mitingin yapılacağı Ulus Caddesi ile Tokat Caddesi kavşağına kadar yürüdü. Etkinlikte, sendika ve işçi temsilcilerinin konuşmalarının ardından konser verildi. Kutlamalara, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan yanı sıra çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı.

BALIKESİR

Balıkesir’de de iki ayrı 1 Mayıs mitingi düzenlendi. Kent merkezinde düzenlenen miting için Çarşamba Pazarı’nda toplanan yüzlerce yurttaş 100. Yıl Caddesi boyunca sloganlar atarak yürüdü. ‘İş, Ekmek, Özgürlük’, ‘Yaşasın 1 Mayıs’ gibi sloganların atıldığı yürüyüş Balıkesir Atatürk Stadı karşısında bulunan alanda son buldu. Burada miting yapıldı. Bandırma ilçesinde ise İstanbul Deniz Otobüsü (İDO) iskelesi önünde toplanan yüzlerce yurttaş, Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş düzenledi. Bandırma Emek Platformu Dönem Sözcüsü ve Petrol İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı İlyas Satırlı, yaşanan ekonomik krize dikkati çekerek, AKP iktidarının ülkeyi siyasi krize sürüklediğini vurguladı.

ARTVİN

Artvin Hopa ilçesinde bir araya gelen yurttaşlar Hopa ÇAYKUR Çay Fabrikası önünden Metin Lokumcu Meydanı’na kadar yürüyüş düzenledi. Burada yapılan miting sırasında “Haremi düzenini değiştireceğiz” ve “Çay bizim emek bizim yaşasın sosyalizm” pankartları taşındı. Burada yapılan konuşmalarda yaş çay üzerinde uygulanan kota ve kontenjan politikaları eleştirildi. Bu uygulamalara son verilmesi çağrısı yapılırken, iktidarın çaydan elini çekmesi istendi.

KARADENİZ

Karadeniz bölgesinde ise Rize, Trabzon, Ordu, Giresun, Samsun ve Sinop gibi illerde de 1 Mayıs mitingleri düzenlendi. Rize’de düzenlenen mitinge katılan İkizdereli köylüler köylerine yapılmak istenen taş ocağına tepki gösterirken, Sinop’ta nükleer santrale karşı, Ordu ve Giresun’da ise fındık politikalarına karşı tepkiler yükseldi.

MARDİN

 Mardin’de 1 Mayıs İşçi Bayramı Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) ve Mardin Tabip Odası öncülüğünde kutlandı. Artuklu ilçesi ve Yenişehir PTT binasının önünde sabah saatlerinden itibaren toplanan emekçiler, pankartlar ve dövizleriyle taleplerini dile getirdi. 1 Mayıs kutlamalarına Halkların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe örgütleriyle, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Şahmaran Kadın Platformu da kendi kortejleriyle katıldı. HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, kent Milletvekili Pero Dündar ve siyasetçi Ahmet Türk kutlamaya katılanlar arasında oldu. Kortejlerler, 1 Mayıs kutlamasında Yenişehir PTT önünden, “Bijî 1’e Gulan”, “Bijî berxwedana kedkaran”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları eşliğinde Karayolları Parkı’na ulaştı. Bariyerlerle çevrili alana yapılan aramanın ardından giren kitle, davul ve zurna eşliğinde halaya durdu. Tertip Komitesi adına Tabip Odası Başkanı Mustafa Volkan Binbaş ile Eğitim Sen Şube Eşbaşkanı Yasemin Altunli Derin söz aldı.

 AHMET TÜRK: KİRLİ SİYASET AYAKLAR ALTINDA EZİLECEK

Ahmet Türk, 1 Mayıs’ın özel bir gün olduğunu belirterek, “1 Mayıs direniş ve özgürlük günüdür. İşçiler için, ezilenler için, Kürt halkı için özel bir gündür” dedi. Kürt halkı, işçiler ve mazlumların üzerinde büyük bir saldırı olduğunu aktaran Türk, “Adalet ve hukuk ayaklar altına alınmış. Bugün demokrasi talep eden, eşitlik isteyen 10 binlerce kişi cezaevlerinde tutuluyor. Bugün binlerce hasta cezaevinde yaşamını idame ettiremeyecek durumda ama buna rağmen bırakmıyorlar. Buradan tüm cezaevlerine selam göndermek istiyorum” diye konuştu.

Tutuklu olan Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un durumuna dikkati çekerek, “Ağır hastalığına rağmen zindanda tutuluyor” diyen Türk, şöyle devam etti: “Biliyoruz ki; bugün Kürt halkı üzerinde, işçiler üzerinde, demokratlar üzerinde yürütülen bu kirli siyaset çok yakın zamanda yıkılacaktır. Buna inanıyoruz” diye belirtti.

SİİRT’TE POLİS HOPARLÖRE EL KOYDU

Siirt Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde kent merkezinde bulunan Demokrasi Meydanı’nda düzenlenmek istenilen 1 Mayıs etkinliği izin verilmediği için sadece basın açıklaması yapıldı. Platformun etkinlik için başvurduğu Siirt Valiliği Demokrasi Meydanı’na daha önce izin verilirken, valiliğin bugün ise etkinliğin Newroz Alanı’nda yapılması yönünde karar verdiği belirtildi.

Valiliğin almış olduğu bu karara karşı HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP Milletvekilli Sıdık Taş, Barış Anneleri Meclisi, TJA, HDP ve platform üyeleri, Demokrasi Meydanı’na aktı. “Ekmek, özgürlük ve adalet için yoksulluk düzenini değiştireceğiz” ile “Sömürüye, yoksulluğa, güvencesizliğe ve savaşa karşı mücadeleyi büyütüyoruz” İle Kürtçe, Arapça ve Türkçe “Yaşasın 1 Mayıs” pankartı açıldı. Yapılan açıklamanın ardından hoparlörden müzik sesi yükselmesi üzerine işçiler, halay çekmeye başlayınca polis hoparlöre el koydu. Sendika temsilcileri ve polis arasında kısa süreli arbede yaşanınca HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş tepki gösterdi. Hoparlörün el konulması ile polis amirinin, “Gidin Nevruz’da oynayın” demesi üzerine tartışma büyüdü. Beştaş polis yetkilisine, “Her yer bizim alanımız, bu il bizim ilimiz, oraya buraya gidin diyemezsin” dedi. Tepkisini sürdüren Beştaş, “Bu hukuk dışılıktan vazgeçin, sizden korkacak bir Siirt yok. Gelip bize ‘burayı terk edin’ diyor. Burası bizim, sizin değil. Nerede, nasıl halay çekeceğimizi size mi soracağız” dedi.

 DERSİM

 Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan 1 Mayıs kutlamasına binlerce kişi katıldı. Sanat Sokağı’nda bir araya emekçiler, sendika temsilcileri, “Newroz ruhuyla 1 Mayıs’a”, “Bijî Yek Gulan”, “Umut sende umut bende, umut bizde umut birliğimizde”, “Sömürüye ve Savaşa Karşı Yaşasın 1 Mayıs” ve “Kahrolsun kapitalizm yaşasın sosyalizm” pankartları açarak kortejlerle 1 Mayıs alanına geçti. Sanat Sokağı’nda davul ve zurna eşliğinde halay çeken kitle ardından, “Bijî Yek Gulan”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Bijî Berxwedana Zindana”, “Kahrolsun faşizm” sloganları ve alkışlarla Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Mitingde konuşan Genel-İş Dersim Şube Başkanı Erkan Yılmaz, Türkiye’de en kritik coğrafyada yaşadıklarını, Dersim’de insan ve değerlerinin al aşağı edildiğini belirtti. Yılmaz, “Apê Musa’nın da dediği gibi ‘Biz bu sisteminin hem tanığı, hem sanığı, hem de davacısıyız.’ 15 Temmuz’dan sonra işinden emeğinden edilen işçileriz” şeklinde konuştu.

İktidarın sadece emeği değil dillerini, kültürlerini, inançlarını sömürdüğüne dikkat çeken HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, iktidarın emek, iş, aş ve tüm değerlere karşı savaş açtığı kaydetti. Önlü, “İçerdeki savaş yetmezmiş gibi Güney Kürdistan’a da savaş açtı. Bu işgale herkesin karşı durması gerekiyor. Bu işgali lanetliyor. Bu sömürü ve işgal düzenine karşı mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

BATMAN

 Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde 1 Mayıs Batman’da büyük bir coşkuyla kutlandı. Zilan Hastanesi önünde toplayan kitle, burada halaya durup sloganlar attı. Yağmura rağmen emekçiler, yürüyüşle mitingin kutlandığı alana geçti. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Batman Milletvekilleri Feleknas Uca, Necdet İpekyüz, Mehmet Rüştü Tiryaki, Tevgera Jinên Azad (TJA), Barış Anneleri Meclisi, Azadi Hareketi, HDP, CHP İl Örgütleri ile platformun temsilcileri katıldı.

 HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, emekçinin alın terinin yok sayıldığı bir süreçten geçtiklerini belirterek, emekçinin alın terinin iktidar tarafından savaşa harcandığını söyledi. Başaran, “Bugün binler yağan yağmura rağmen alana aktı. Burada taleplerini haykırıyoruz. İktidarın yürüttüğü politikalardan kaynaklı bu halk giderek daha yoksul bir hal alıyor. Bu yoksulluk altında eziliyor. Kendi iktidarlarını ayakta tutmak için savaş başlattı. Tüm kesimlere başlattığı savaşta iktidar kaybetmeye mahkum olacaktır” dedi.

KARS 

 Kamu Emekçiler Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kars Bileşenleri Platformu öncülüğünde kentteki Tren Garı alanında 1 Mayıs Mitingi düzenledi. Mitinge yüzlerce yurttaşın yanı sıra siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri katıldı. “Yaşasın 1 Mayıs” ve “Mutlaka kazanacağız” pankartlarının açıldığı mitingde sık sık “Savaşa değil, emekçiye bütçe” sloganı atıldı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası  (Eğitim-Sen) Kars Şube Eşbaşkanı Hakan Topçu, derinleşen ekonomik krize dikkati çekerek, “Emperyalist ve kapitalist sistem, emekçi sınıflar ve ezilen halklar için daha çok yoksulluğa, işsizliğe, açlığa, savaşa ve ölüme neden oluyor. AKP’nin mezhepçi, milliyetçi etnik politikaları toplumu tehlikeli bir kutuplaşmaya itiyor ve linç kültürüne zemin sunuyor” diyerek, yürütülen politikalara tepki gösterdi. Kürt sorununda çözümsüzlüğün ülkedeki sorunları giderek derinleştirdiğini belirten Topçu, “Cezaevlerinde hak ihlalleri, darbe dönemlerini aratmıyor. Gerici politikalarla kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet, istismar olayları artarak devam ediyor. Mezhepçi, ayrımcı, kutuplaştırıcı politikalar, yaşamımızın her alanına sindirmek istiyorlar” diye konuştu.

‘ÖFKEMİZ GİBİ UMUDUMUZ DA BÜYÜYOR’

 Erdoğan’ın Kürt’ler için kullandığı “mecalleri kalmadı” sözlerini hatırlatan Topçu, alandaki kalabalığı işaret ederek, “Bahar güzel günleri müjdeliyor, karanlık bulutlar da dağılıyor ve abluka kırılıyor. Umut tohumları, birer birer tomurcuk açıyor. Öfkemiz gibi umudumuz da büyüyor. Emekçilerin gerici, faşist, militarist kuşatmayı paramparça edecek kararlılığı ve inancı büyüyor” diyerek, emekçilerin bayramını kutladı.

VAN

 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın kutlandığı kentlerden biri olan Van’da binlerce emekçi alanda buluşmaya başladı. Sabah saatlerinde Hayat Hastanesi civarında kendi renkleriyle kortejdeki yerlerini alan demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler, sloganlarla Musa Anter Parkı’na yürüdü. Savaşa, sömürüye karşı sloganların atıldığı yürüyüşte kitle alanda çalınan müzikler eşliğinde halaya durdu. Üç noktadan miting alanına giriş yapılırken, halkın katılımı ise oldukça yüksek. Van’daki gazeteciler de Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) öncülüğünde alanda yerini aldı.  Eğitim Sen Merkez Yöneticisi Arzu Nur Şimşek, 2022 yılının 1 Mayıs’ını Şenyaşar ailesine atfettiklerini belirtti.

‘SARAY REJİMİNİN KALICILAŞTIRMAK İÇİN HDP’Yİ KAPATMA İSTİYOR’

İktidarın savaş politikasından derhal vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Şimşek, “Saray rejiminin kendi bekasını savaş politikalarında garantiye alma çabası, son yıllarda tanık olduğumuz acizce ve insafsızca bir iktidar yöntemidir. Her geçen gün halk desteğini kaybeden AKP-MHP iktidarı bir kez daha savaş ipine sarılmaktadır. Savaş, Türkiye halklarının demokratik geleceklerinin yararına değildir. Saray rejiminin kalıcılaştırmak için HDP’yi kapatma istiyor. İktidar bu nedenle seçim stratejisini tamamen savaş üzerine kurmuştur” diye konuştu.

Miting devam ediyor.

ANTEP 

 Antep’te, Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜM TİS) Antep Şubesi öncülüğünde “Birlikte değiştireceğiz” şiarıyla 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlanmaya başlandı.  Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ise, HDP İl binası önünden mitingin yapılacağı Kırkayak Parkı’na doğru yürüyüşe geçti.

ADANA

 Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) 4’üncü Bölge Temsilciliği, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü dolasıyla Arif Nihat Asya Bayrak Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Türk-İş’e bağlı sendika temsilcileri ile işçilerin katıldığı açıklamada, “Zorunlu emekliliğe hayır”, “112 çalışanlarına diğer personeller gibi ücret ödenerek mesai uygulansın” ve “696 KHK’lı işçilere eşitlik talebimizdir” dövizleri taşındı. “Kurtuluş yok ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın 1 Mayıs, işçilerin bayramı” ve “Zamsız Türkiye istiyoruz” sloganlarının atıldığı açıklamada işçiler çocuklarıyla etkinliğe katıldı.

Açıklamada konuşan Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, ekonomik krizin başta dar gelirliler olmak üzere hayatını emeğiyle sürdüren tüm kesimlerinin ağır tahribata maruz kaldığını vurguladı. Ekonomik krizin ve pandeminin yükünün emekçilerin sırtına yüklendiğini ifade eden Gülnar, bunun sorumlusunun emekçilerin olmadığını belirtti.

ANKARA 

Ankara Tandoğan Meydanı’nda gerçekleştirilecek 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı iki yıl aradan sonra “Birlikte Değiştireceğiz” şiarıyla kutlanacak. Saatler öncesinde Tandoğan Meydan’ında bir araya gelen emekçiler alanda hazırlıklarını sürdürmeye devam ediyor. Alana üç koldan girişler yapılırken, polisler tarafında tüm girişlerde iki arama noktası kuruldu.Alanda hazırlıklar sürerken, sendikalar, siyasi partiler, emek örgütleri de yürüyüşle alana girmeye hazırlanıyor. Atatürk Kültür Merkezi önünde bir araya gelen siyasi partiler kortejler halinde yürüyüşle Tandoğan Meydanı’na yürüyor. Sendikalar ise Kazım Karabekir Caddesi üzerinde bir araya gelmeye başladı. Sendikalar Kazım Karabekir Caddesi üzerinden Tandoğan’a kortejler halinde pankart ve dövizleriyle katılım gösterecek. Polisler tarafından ablukaya alınan cadde trafiğe kapatıldı.

Alana kitleler kortejler halinde akmaya başladı.

TUZLUÇAYIR

Tuzluçayır Meydan’ın da siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve sendikaların katılımıyla 1 Mayıs kutlaması için sabah erken saatlerinde bir araya geldi. Bir araya gelen emekçiler coşku ve sloganlarla, halaylar çekti. Yapılan ilk kutlama ardından emekçiler araçlarla Atatürk Kültür Merkezi’ne (AKM) doğru yola çıktı. AKM’ye gidişleri engellenen emekçiler Ankara Gar Meydan’ında bekletiliyor.

BURSA 

Siyasi partiler, dernek ve sendikalar 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için Altıparmak Caddesi’nde saat 12.00’de toplanmaya başladı. 1 Mayıs coşkusu, miting alanı olan Kent Meydanı’na ulaşmadan başladı.

İZMİR

İzmir’de Cumhuriyet Meydanı’nda biraraya gelen sendika, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları yapılan aramaların ardından 1 Mayıs için alana alındı. Basmane Meydanı’nda toplanan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Şubeleri ise yürüyüşle alana geldi.
Binlerce kişinin katıldığı kutlamalarda “Yaşasın 1 Mayıs”, “Bu abluka dağıtılacak”, “Mücadeleyi büyütüyoruz yaşasın 1 Mayıs biji yek gulan”, “KHK’lar gidecek biz kalacağız” yazılı pankartlar taşınırken, sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

 KOCAELİ 
 
Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs mitingi Anıtpark’ta büyük bir coşku ile kutlandı. “Bu düzen böyle gitmez, birlikte değiştireceğiz” şiarıyla gidilen mitinge Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

HAKKARİ
 
Hakkari Emek ve Demokrasi Platformu, KESK binası önünde açıklama gerçekleştirdi. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), İnsan Hakları Derneği (İHD), Hakkari Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Birliği’nin (HESOB) yöneticileri ve HDP Milletvekili Sait Dede’nin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşuyla başlayan açıklamada emekçiler, sık sık “Bijî Berxwedana Kedkaran”, “Savaşa Hayır Barış Hemen Şimdi”, “Jin Jiyan Azadî” ve “Bijî Yek Gulan”sloganları attı.
 
Açıklamada konuşan DİSK Hakkari Genel-İş Şube Başkanı Haluk Duran, “Hakikate dair çığlıklar, baskı, şiddet, sansür ve devlet zoru ile bastırılmak isteniyor. Bizim değil, sermayenin, patronların yüzünü güldüren bu düzen böyle gitmez. Bu bozuk düzen, bizim düzenimiz değil. Bu sömürü düzenin bize vereceği hiçbir şey yok” dedi.

MERSİN 

Mersin’de Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde “Bu düzen böyle gitmez. Birlikte düzelteceğiz” şiarıyla on binlerce işçi, emekçi ve demokrasi güçleri, 1 Mayıs’ı kutladı. 

Mersin’de sabah saatlerinde Eski Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın önünde toplanan yurttaşlar, buradan Cumhuriyet Meydanı’na kadar sloganlar eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi. Emek ve Demokrasi Platformu’nun tüm bileşenlerinin kendi renkleri ve sloganları ile yaptığı yürüyüşte, “Savaşa, yoksulluğa, sömürüye karşı şimdi kadın zamanı”, “Bu düzen böyle gitmez, hep birlikte değiştireceğiz”, “Yoksulluk ve savaş üreten bu harami düzenini değiştireceğiz” pankartlarının taşınırken, “Her yer Başur, her yer direniş,” “Biji Berxwedana Zapé” ve “Savaş değil, emekçiye bütçe” sloganları atıldı.

TÜM PARTİLERE ÇAĞRI 

Etkinlik, yapılan yürüyüşün Cumhuriyet Meydanı’ında son bulması ile başladı. Saygı duruşu ile başlayan etkinlikte, Emek ve Demokrasi Platformu adına ortak basın metnini Türkçe DİSK’e bağlı Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Kürtçe metnini de HDK Mersin İl Yürütme üyesi Mesut Aslan okudu. 

Platform adına yapılan ortak açıklamada, şovenist, cinsiyetçi, ırkçı, mezhepçi ve savaş politikalarıyla halkın geleceğinin çalındığına dikkat çekilerek, “Kürt sorununu çözümsüz kılarak toplumsal gerginliklerden nemalanmak, rant elde etmek, kutuplaşma üzerinden iktidarlarını kalıcı kılmak istiyorlar. Kürt sorununun çözümü için askeri yöntemlerin çare olmadığı-olamayacağı görülmesine rağmen ısrarcı olmak yerine, demokratik-barışçıl çözüm için iktidarı ve iktidar adayı tüm partileri sorumlu davranmaya çağırıyoruz” denildi. (Artı Gerçek)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑