Güncel

Published on Haziran 27th, 2022

0

Buldan’dan DİSK’e ziyaret: Mücadeleyi birlikte yürütmeliyiz

DİSK’i ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yaşanan bütün krizlerin siyasal süreçle bağı olduğunu söyleyerek muhalefetten beklentiye dikkat çekti ve “Bu mücadeleyi birlikte yürütmek durumundayız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet, partisinin 3 Temmuz’da gerçekleştireceği 5’inci Olağan Kongresi kapsamında görüş alışverişinde bulunmak üzere Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nu (DİSK) ziyaret etti. Beşiktaş’ta bulunan DİSK’in Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmeye, Buldan’a Eş Genel Başkan Yardımcıları Şaziye Köse ile Garo Paylan ve İstanbul Milletvekili Oya Ersoy eşlik etti.

‘Bütün krizler siyasal süreçle bağlantılı’

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun karşıladığı Buldan, Türkiye’nin önemli sorunlarını konuşmak üzere DİSK ile bir araya geldiklerini belirtti. Buldan, ekonomik kriz başta olmak üzere yaşanan bütün krizlerin siyasal süreçle bağının olduğunu dikkat çekti. Böylesi bir dönemde kongreye gittiklerini kaydeden Buldan, “3 Temmuz tarihinde Ankara’da yapacağımız kongre öncesi Türkiye’deki önemli kurum ve kuruluşları, STK’ları ve demokratik kitle örgütlerini ziyaret ederek kongremizde neleri konuşacağımızı, hangi kararları alacağımızı ve hangi mesajları vereceğimizi belirlemek için buradayız” dedi.

‘Muhalefetten beklenti var’

Türkiye’nin önemli konularından birisinin ekonomik kriz olduğunu dile getiren Buldan, AKP’nin artık ülkeyi yönetemediğini söyledi. İktidarın krizi çözemediğini belirten Buldan, “Elbette ki bir beklenti var özellikle muhalefetten büyük bir beklenti var. İktidarın krizi çözemediğini biliyoruz ama muhalefetin de bu konuda önemli girişimlerinin ve mücadele içerisinde olması yönünde büyük bir beklenti var” diye konuştu.

‘Mücadeleyi birlikte yürütmeliyiz’

Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme gelmesi beklenen asgari ücrete zam tartışmalarına değinen Buldan, oradan çıkacak kararın emekçiyi rahatlatmayacağını söyledi. Buldan, “Biz bu konuda hem bir görüş alışverişinde bulunmak hem de bunun mücadelesini nasıl verebileceğimizi görüşmek için bugün buradayız. Bu mücadeleyi birlikte yürütmek durumundayız” dedi.

‘Yan yana olmaya devam edeceğiz’

Toplantıda söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da Türkiye’nin zor bir durumdan geçtiğini söyledi. İşçi ve emekçilerin ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçirdiğini dile getiren Çerkezoğlu, Türkiye tarihinde hiç görülmemiş ağırlıkta bir bölüşüm şokunun yaşandığına işaret etti.

Çerkezoğlu, “Bu tür kriz dönemlerinde işçi sınıfı olarak ekmeğimizi koruyabilmemizin tek yolu vardır o da örgütlü olmak, sendikalı olmaktır. O nedenle sendikalaşmanın, sendikal hakların önündeki engellerin kaldırılması için bir mücadele yürütüyoruz. Bu nedenle dönem dönem meclisteki siyasi partilerimizi ziyaret ediyoruz. Emeğimize ve ekmeğimize sahip çıkmak için, memlekete sahip çıkmak için hep birlikte yan yana olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Ziyaret, yapılan açıklamaların ardından basına kapalı olarak devam etti.

(GazeteKarınca)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑