Belgesel no image

Published on Kasım 21st, 2021

0

Aydoğan, Anlı ve Karatekin ile ‘Mahpus yada Sürgün’ belgeseli

Milletvekilliği düşürülen Nursel Aydoğan, yerlerine AKP iktidarının kayyım atadığı Diyarbakır Eski Belediye Başkanları Fırat Anlı ve Zülküf Karatekin, Adil Demirci ve Onur Güler’in prodüktörlüğünü yaptığı belgeselde bir araya geldi. Belgesel gösterimi ve söyleşi, 26 Kasım’da Berlin’de, 8 Aralık’ta da Regensburg’ta.


Avrupa Demokrat Haber Merkezi

HDP’nin milletvekilliği düşürülen eski Diyarbakır Miletvekilli Nursel Aydoğan, yerlerine AKP iktidarının kayyım atadığı Diyarbakır Eski Belediye Başkanları Fırat Anlı ve Zülküf Karatekin ‘Mahpus yada Sürgün’ isimli belgeselinde bir araya geldiler. Belgesel filmin ilk gösterimi 10 Eylül’de Köln’de KulturBunker’da gerçekleştirildi.

Belgesel, 13 Kasım’da İsveç’in Göteburg kentinde gerçekleştirilen, 15. Exil Film Festivali’ne katıldı.

Belgeselin prodüktörlerinden gazeteci-yazar Adil Demirci Artı Gerçek’e belgesel için “Aylarca süren emeğin ardından “Gefängnis oder Exil” (Mahpus yada Sürgün) isimli belgesel çalışmamızı bitirdik. Belgeselimizi 10 Eylül tarihinde Köln’de gösterime soktuk. HDP Eski Milletvekilli Nursel Aydoğan, Diyarbakır Eski Belediye Başkanları Fırat Anlı ve Zülküf Karatekin ile kayyım sürecini, HDP’ye yönelik baskıları ve sürgün yolunu konuştuk” dedi.

NURSEL AYDOĞAN: MUTLAKA KAZANACAĞIZ

Bizim ülkemizde Demokrasi, eşitlik, özgürlük, barış,kadın özgürlüğü, emek mücadelesi yürütenler için gözaltı, işkence, cezaevi, sürgün geçmişten günümüze rehabilite etme, korkutma, sindirme, mücadeleden uzaklaştırmak için en çok denenen yöntemler olmuştur. Elbetteki faili belli bir cinayete kurban gitmediyseniz kendinizi şanslı sayabilirsiniz.

Bu mücadeleyi sürdürenler olarak benim payıma da HDP milletvekiliylen ve üstelik dokunulmazlık zırhımın olduğu cezaevi  ve sürgün düştü.

Ama biz faşizmin amacına ulaşmasına izin vermeyeceğiz! Mücadele edenler için nerde olunduğu önemli değildir. Her nerede olursak olalım inandığımız değerler doğrultusunda mücadele etmeye devam edeceğiz.
Er yada geç faşizm kaybedecek biz kazanacak, çok sevdiğimiz ve eşit ve özgür yaşamın mücadelesini verdiğimiz güzel ülkemize tekrar döneceğiz.
Sürgünde yaşamını yitiren Yılmaz Güney’in dediği gibi “Mutlaka Kazanacağız”.

FIRAT ANLI: BİR GÜN ŞEHİRLERİMİZE DÖNECEĞİMİZDEN EMİN OLARAK YOLA DEVAM EDİYORUZ

Bir kaç yıl önce onbinlerce göçmeni barındıran bir şehrin evsahipliğinden politik bir mülteciye dönüşmek bizim coğrafyamızın, aslında genel olarak tüm dünyanın hazin bir gerçeği.

Geride kalanlara saygı ve minnet daima yoldaşlık edecek bizlere. Burada yeni yol arkadaşları edinerek mücadeleye katılmak bir teselli belki. Şairin dediği gibi ‘başka bir şehir’ bulamayacağımızı bilerek hepimiz ayakta kalmaya ve bir gün şehirlerimize döneceğimizden emin olarak yola devam ediyoruz.

26 Kasım’da Berlin’de
8 Aralık’ta Regensburg’ta

Belgesel katılımcıların kendi anadillerinde Türkçe, Kurmanci ve Zazaca çekildi. Ayrıca Almanca altyazı ile izleyici ile buluşmaya devam ediyor.

Avrupa Demokrat’ta bilgilendirmede bulunan Adil Demirci, 26 Kasım’da Berlin’de ve 8 Aralık’ta Regesburg’ta Gefängnis oder Exil (Mahpus yada Sürgün) belgeselinin Berlin’de Moviemento sinemasında gösterileceğini belirtti. Gösterimlerin ardından sohbet de düzenlenecek. Sohbete Nursel Aydoğan, Fırat Anlı, Zülküf Karatekin ve Adil Demirci de katılacak. Etkinlik 2G kurallarına göre olacak ve kayıt yapılıyor.

Regensburg’tan sonra, pandemi koşullarında dolayı ara verilecek olan gösterimler, 2022’nin Mart-Nisan aylarından sonrasına planlanacak.

(Bu haberde, ağırlıklı olarak Artı Gerçek’te çıkan haberden de faydalanılmıştır.)

Tags: , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑