LGBTİQ+

Published on Temmuz 5th, 2022

0

Ankara’da Onur Yürüyüşü, tehdit ve engellemelere rağmen gerçekleşti

Ankara’da Onur Haftası kapsamında Kuğulu Park’ta düzenlenmek istenen Onur Yürüyüşü polis engellemesine rağmen gerçekleşti.

Ankara’da Onur Haftası kapsamında Kuğulu Park’ta düzenlenmek istenen Onur Yürüyüşü polis tarafından engellenmek istedi. Buna rağmen Tunalı Hilmi caddesine yürüyen LGBTİ’ler basın açıklamasını okudu. 

YENİDEN REFAH PARTİSİ HEDEF ALMIŞTI

Ankara’da Onur Yürüyüşü’nü hedef alan Yeniden Refah Partisi Gençlik Kolları Başkanı Melih Güner, Ankara Valiliği tarafından bizzat aranarak yürüyüşe izin verilmeyeceği bilgisinin kendisine aktarıldığını söylemişti.  Ankara Kuğulu Park’ta bugün düzenlenmek istenen Ankara Onur Yürüyüşü’nü “LGBT’ye geçit yok. Yürütmeyeceğiz” diyerek hedef alan Melih Güner, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Ankara Valiliğimize, Bugün yapılması planlanan LGBT yürüyüşüne kesinlikle izin vermeyeceğini bizzat arayarak belirttikleri için teşekkür ediyorum.”

DAYANIŞMA ÇAĞRISI YAPILMIŞTI

Ankara Onur Yürüyüşü Komitesi ise yayımladığı çağrı metninde “Özgür ve eşit yaşamı savunan herkesi bizimle dayanışmaya davet ediyoruz” demişti.

Yayımlanan çağrı şöyle:

“Tüm hukuk dışı engellemelere rağmen Anayasal hakkımızı kullanarak 5 Temmuz 2022 saat 17.30’da Ankara Kuğulu Park’ta Onur Yürüyüşü’müzü gerçekleştireceğiz. Bu süreçte gerici İslamo-faşist çeteler tarafından yapılan çağrılarda birçok şehirde olduğu gibi Ankara’da da alenen halkı kin ve nefrete teşvik etme suçu işleniyor. Ankara Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’nın görevini yapıp bu grubun toplanmasını engellemediği taktirde biz de tıpkı İstanbul Pride gibi, yetkilerini kötüye kullanmalarına izin vermeyeceğimizi Türkiye halklarına ilan ediyor, özgür ve eşit yaşamı savunan herkesi bizimle dayanışmaya davet ediyoruz!”

(Evrensel)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑