Emek

Published on Nisan 1st, 2022

0

Almanya’da doktorlar uyarı grevine gitti

Almanya’da dün 460 hastanedeki doktorlar, ağır çalışma koşullarına tepki ve maaşlarda yüzde 5,5’lik artış talebiyle bir günlüğüne uyarı grevine gitti.

“Marburger Bund” adlı doktorlar sendikasının çağrısı üzerine Almanya’da dün 460 hastanedeki doktorlar bir günlüğüne uyarı grevi gerçekleştirdi.

Grev nedeniyle planlanabilir ameliyatların dün gerçekleştirilemediği, bununla birlikte ilgili hastanelerdeki acil servislerin hizmet vermeye devam ettiği açıklandı.

Doktorlar sendikası Marburger Bund’un Başkanı Dr. Susanne Johna’nın yaptığı açıklamaya göre, greve, Berlin ve Hamburg dışında, ülke genelinde hizmet veren 460 hastanedeki doktorlar katılacaktı.

Ağır çalışma koşullarına tepki

Sendika Başkanı Johna, Alman Yazı İşleri Ağı RND’ye yaptığı açıklamada, bazı hastanelerdeki çalışma koşulları ve iş yükünün çok ağır olduğunu, fazla mesai nedeniyle kendilerine vakit ayıramadıklarını, bu nedenle kimi doktorların görevlerinden istifa ettiklerini söyledi.

Johna, koronavirüs salgını nedeniyle doktorlar için çalışma koşullarının çok daha ağırlaştığına dikkat çekerken, özellikle yoğun bakım, acil servisler ve enfeksiyon bölümlerinde iş yükünün artığını aktardı.

Sendika başkanı, bir çok yoğun bakımda, doktorların normalde hasta bakıcıların yürüttükleri hasta bakım görevlerini de üstlenmek zorunda kaldıklarını açıkladı.

Doktorların talepleri

Doktorlar sendikası Marburger Bund, 55 bin doktor için yıllık yüzde 5,5 oranında maaş artışı talep ediyor. Ayrıca nöbet ve her an göreve hazır olmaya da kesin bir sınır öngörülmesi talep ediliyor.

İşverenler, doktorların maaşlarına, iki aşamalı olmak üzere yüzde 3,3 oranında artış önermişti.

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑