Faşizm

Published on Temmuz 18th, 2022

0

Adliye önünden haykırdılar: Deniz Poyraz isyanımızdır

HDP İzmir İl Örgütü ve Kadınlar Birlikte Güçlü, Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in yargılandığı davanın 4. duruşması öncesi adliye önünde toplanarak, Deniz Poyraz için gerçek adalet sağlanana dek mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

ETHA’da yer alan habere göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, 17 Haziran 2021’de il binasına silahlı saldırı düzenleyerek Deniz Poyraz’ı katleden faşist tetikçi Onur Gencer hakkında açılan davanın 4. duruşması öncesi İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi. “Katillerden hesap soracağız. Faşizm yenilecek, biz kazanacağız” ve “Suruç için adalet Deniz için adalet” pankartlarının açıldığı eyleme Deniz Poyraz’ın ailesi, HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Sezai Temelli, Hüda Kaya ve Züleyha Gülüm, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Kadınlar Birlikte Güçlü, siyasi parti, demokratik kitle örgütü temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

GENÇLİK ÖRGÜTLERİ: SURUÇ İÇİN ADALET DENİZ POYRAZ İÇİN ADALET
Gençlik örgütleri ise açıklamaya, “Suruç için adalet Deniz Poyraz için adalet” yazılı pankart ve “Katillerden hesabı gençlik soracak”, “Suruç için adalet Deniz Poyraz için adalet” sloganlarıyla katıldı. 

KEMALBAY: MAHKUM EDİLECEKSİNİZ
Eylemde konuşan HDP milletvekili Serpil Kemalbay, davanın bugüne kadar görülen 3 duruşmasını “adalet fiyaskosu” olarak nitelendirdi ve “Adaletin sağlanmayacağına dair derin kuşkularımız var. Suruç katliamının da yıl dönümüne giriyoruz. Türkiye’de siyasi katliamların ardının gelmemesinin arkasındaki en temel neden bu katliamlarla yüzleşilmemesidir” ifadelerini kullandı.

Deniz Poyraz katliamını gerçekleştirenlerin hedefinin HDP şahsında demokrasi güçlerine saldırmak olduğunu dile getiren Kemalbay, şöyle devam etti: “Katil içeride annelerimize, partimize, milletvekillerimize yönelik saldırgan tutumunu sürdürüyor. Sırtının sıvazlanmasından aldığı güçle mahkeme heyetine hakaret ve tehdit edebilme cüretini gösteriyor. Ama açıkça şunu söylüyoruz ki bunun karşısında en ufak bir geri adım atmayacağız. Bu davayı sonuna kadar takip edeceğiz. Türkiye’de gerçek bir barış demokrasi ve adalet sağlanıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Onur Gencer’in burada sırtını sıvazlayan, katili kollayan bu sistem yakası ilikli savcılar, hakimler ve saraydan talimat alan yargı mekanizması eninde sonunda mahkum edilecek.”

TEMELLİ: KATLİAMLARIN HESABINI SORMAK İÇİN YAN YANAYIZ
HDP milletvekili Sezai Temelli, yüzyılı aşkın süredir Kürt düşmanlığını dayatan zihniyetin Deniz Poyraz davasında da yaratılan adaletsizliğin üstünü örtme çabasında olduğunu kaydetti. “Elini kolunu sallayarak tam 115 kez keşif yapan bir katile engel olmayan zihniyet, bu cinayetin ortağıdır. İltisak mı arıyorsunuz? Onlarca iltisak var ortada. Sanki münferit olaymış gibi bu olayı önümüze getiriyorlar. Büyük suçlarını gizlemeye çalışıyorlar. Ama bu suçlardan kaçamayacaksınız” ifadelerini kullanan Temelli, Deniz Poyraz’ın hesabını sormanın herkesin boynunun borcu olduğunu söyledi.

Barış içinde bir arada yaşamak için katillerden ve katliamcı zihniyetten hep birlikte hesap sorulması gerektiğini vurgulayan Temelli, şöyle devam etti: “İşte o yüzden buradayız, yan yanayız. Suruç’un, Ankara Gar katliamının, Cizre’nin, Silopi’nin hesabını sormak için öfkemizle, mücadele azmimizle yan yana geldik. İktidara ve küçük ortağına sesleniyoruz; Büyük bir panikle bu cinayetin üstünü örtmeye çalıştınız. Ama bu örtüyü parçalayacağız, bundan kurtulamayacaksınız.”
 
TANRIKULU: KATİLE ‘GÖREVİNİ YERİNE GETİREN VATANSEVER’ MUAMELESİ YAPILDI
CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Deniz Poyraz katliamının planlanarak ve derin devlet ilişkileriyle işlendiğini dile getirdi ve “115 kez keşif yapılmış, binanın önünde karakol var ama bu cinayet engellenmemiş. Cinayetten önce nefret söylemleri bu cinayetin zeminini hazırladı. Katliamdan sonra bu katile ‘görevini yerine getiren vatansever’ muamelesi yapıldı. Hem müdahale edilmedi hem de müdahaleden sonra el bebek gül bebek ağırlandı. Bu tablo bize bu ilişkilerin sosyal ortağı ve sahibinin AKP olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı. Tanrıkulu, bu cinayetten AKP’nin sorumlu olduğunu vurguladı.

POYRAZ: HER ZAMAN AYAKTA OLACAĞIZ
Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz ise, “Deniz’i öldüreceğiz dediler ama Deniz ölmedi. Deniz deniz gibi her yerden aktı, bütün halk ayağa kalktı. Hiçbir zaman şehitler ölmez. Kadınlar olarak her zaman güçlü olacağız, her zaman ayakta olacağız. Mücadelemize devam edeceğiz. Şehid namirin” ifadelerini kullandı.

KADINLAR BİRLİKTE GÜÇLÜ: DENİZ POYRAZ İSYANIMIZDIR
Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG) adına basın açıklamasını ise Didar Gül okudu. Deniz Poyraz’ın katledildiği andan itibaren kadınlar ve LGBTİ+lar olarak Deniz’in cenazesini omuzladıklarını, isyanını 8 Mart, 25 Kasım, Newroz ve 1 Mayıs alanlarına taşıdıklarını dile getiren Gül, “Katil Onur Gencer’in sözde yargılandığı mahkemeler öncesi buradaydık ve burada olmaya Deniz’in isyanını buradan da haykırmaya devam ediyoruz” dedi.

Gül, katilin tek başına Onur Gencer olmadığını vurgulayarak, tüm failler yargılanana kadar Deniz için adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

“Deniz’i katleden devletin İstanbul Sözleşmesini fesh ederek yüzlerce kadının faili olduğunu, kadın katillerine iyi hal indirimleriyle ceza değil adeta ödül verdiğini, haklarına, hayatlarına sahip çıkan kadınları ve lgbti+ları sokaklarda işkence ile gözaltına alarak susturmaya çalıştığını, Nefret suçları işlediğini, Kürt kadın siyasetçi Aysel Tuğluk’u ilerlemiş hastalığına rağmen hapishanede tutarak katletmeye çalıştığını biliyoruz” ifadelerini kullanan Gül, erkek egemenliğine karşı kadın özgürlük mücadelesini sürdüreceklerini ve Deniz Poyraz için yasta değil isyanda olduklarını kaydetti.

Eylem boyunca, “Katillerden hesabı kadınlar soracak”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Deniz için adalet istiyoruz”, “Yasta değil isyandayız”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları atıldı.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑