ABD

Published on Mayıs 22nd, 2022

0

ABD’deki ırkçı saldırıdan sonra siyahiler daha da tedirgin

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan bir anket, New York’un Buffalo kentinde gerçekleşen silahlı saldırı sonrası siyah Amerikalılar’ın ırkçı saldırıya maruz kalma kaygılarının arttığını ortaya koydu.

Washington Post-Ipsos anketine göre her 10 siyah ABD’liden 8’i, Buffalo’da 13 kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan sonra siyahlara yönelik ırkçı saldırıların artmasından korktuğunu belirtti.

Öldürülen 13 kişiden 11’i siyah

Saldırıda hayatını kaybeden 13 kişiden 11’i siyah, saldırgan ise “beyaz üstünlükçü”ydü.

Ankete katılanların büyük çoğunluğu “beyaz üstünlükçü” görüşlerin siyahlar için büyük bir tehdit oluşturduğuna ve son beş yılda bu tehdidin daha korkutucu bir hal aldığına dikkat çekiyor.

Siyahlar Buffalo’daki saldırıyla ilgili üzgün ve kızgın; fakat çok azı şaşırdığını veya şok olduğunu söylüyor.

Detaylı bulgular

  • Ankete katılan siyah Amerikalılar, George Floyd’un polis tarafından öldürülmesini takip eden protestolar sonrasında polisin siyahlara yönelik davranışlarında “çok az” bir iyileşme olduğunu belirtiyor.
  • Ankete katılanlardan sadece yüzde 10’u ırkçılık sorununun yaşamlarının bir döneminde düzeleceğini umduğunu, yüzde 53’lük bir çoğunluk ise bu sorunun gün geçtikçe daha kötüye gideceğini ifade ediyor.
  • Siyah ABD’lilerin yüzde 70’i, beyaz ABD’lilerin en az yarısının “beyaz üstünlükçü” görüşlere sahip olduğunu ve beyaz üstünlükçülerin kendileri için büyük bir tehdit olduğunu düşünüyor.
  • Ankete katılanların yüzde 63’ü, ateşli silahlara erişim kolaylığının siyahlara yönelik saldırılara büyük katkı sağladığını düşünüyor.
  • Siyasi liderler (%46), okullarda yeterince hoşgörü öğretilmemesi (%45) ve sorunları için siyahları suçlayan insanlar (%47) da önemli faktörler olarak görülüyor.
  • Saldırganların ruh sağlığı (%36), önemli bir faktör olarak görülmüyor.

Ne olmuştu?

14 Mayıs 2022’de, ABD’nin New York eyaletinin Buffalo kentinde “beyaz üstünlükçü” 18 yaşındaki Payton S. Gendron, süpermarkette bulunanlara ateş açıp 11’i siyah, toplam 13 kişiyi öldürdü.

ABD Başkanı Joe Biden saldırıyı, “nefret dolu” olarak tanımladı. Şerif John Garcia saldırının ırkçı saikle yapıldığını açıkladı.

New York Times saldırıyla ilgili, “ABD tarihindeki en ölümcül ırkçı saldırılardan,” dedi.

Saldırganın yakalanmasının ardından, internette “bildirisi” yayınlandı. Bildiride, göçmen karşıtı ırkçı ifadeler yer alıyor. Bildiride saldırgan, Yeni Zelanda’daki camiye saldırı ve Teksas’taki Walmart saldırısı gibi daha önceki ırkçı saldırılardan etkilendiğini yazıyor.

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑