Makaleler

Published on Temmuz 21st, 2022

0

20 Temmuz Darbe Bayramı | Can Dündar


İlk darbenin bir tezgâh olduğuna, ikinciyi başarmak için kurgulandığına inanan çok, ama ister ona inanın, ister 15 Temmuz’un “Allah’ın bir lütfu olduğuna, sonuç aynı…

AKP, aslında 15 Temmuz’u değil, 20 Temmuz’u bayram ilan etmeli ve şenliklerle kutlamalıydı. Çünkü 20 Temmuz, Erdoğan’ın tek adam diktasını kurduğu gündür.
2016 Temmuzunda beş gün arayla iki darbe yaşandı:
İlki 15 Temmuz askeri darbesi, ikincisi, 20 Temmuz sivil darbesiydi. İlki başarısızlıkla sonuçlandı, ama ikincisi başarılı oldu.
İlk darbenin bir tezgâh olduğuna, ikinciyi başarmak için kurgulandığına inanan çok, ama ister ona inanın, ister 15 Temmuz’un “Allah’ın bir lütfu olduğuna, sonuç aynı:
Erdoğan, bu “lütuf” sayesinde darbe içinde darbe yaptı. Usta işi bir manevrayla, on yıllardır işbirliği yaptığı Fethullah Gülen’i şeytanlaştırıp bütün muhaliflerini onun işbirlikçisi ilan etti ve önceden hazırladığı listelerle Türkiye tarihinin en büyük tasfiyesine girişti. 70 yıllık parlamenter rejimi yıkıp yerine bir tek adam rejimi inşa etti.
Darbe gecesi yaşananlar o kadar korkunçtu ki, kamuoyunun büyük kesimi, otoriter bir rejimin, güçlü bir liderliğin ve büyük bir temizliğin zorunluluğuna kolayca ikna oldu. “Ülke elden gidiyor” paranoyası ve “Gün, milli birlik günüdür” propagandası o kadar iyi işledi ki, muhalefet partileri bile kuşkularını bir kenara bırakıp Erdoğan’ın sultanlığını ilan ettiği mitinge koştular. 20 Temmuz, aynı zamanda AKP’ye, önünde engel olarak gördüğü ordunun dişlerini tamamen sökmek için eşsiz bir fırsat da verdi.
Erdoğan, 20 Temmuz gecesi ilan edilen Olağanüstü Hal koşullarında, kılpayı çoğunlukla anayasayı değiştirip başkanlığını ilan etti. Artık sözü emirdi; ülkeyi iki yıl kanun hükmünde kararnamelerle yönetti. “Darbecileri cezalandırıyoruz” kılıfı altında muhaliflerini hapsetti. Meclis’i işlevsiz hale getirdi, yargı bağımsızlığına son verdi. Bürokrasiyi, medyayı, sermayeyi, akademiyi, sokağı tam kontrol altına aldı. Olağanüstü Hal, 7 kez uzatıldıktan sonra bir torba yasa içinde kalıcılaştırıldı ve 2024’e kadar uzatıldı. Yani Türkiye, 20 Temmuz darbesinin sonuçlarını, gelecek yıl yapılacak seçimde bile hissedecek.
“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü”nden sonra “20 Temmuz Darbe Bayramı” da bütün AKP’lilere kutlu olsun.


Can Dündar, Özgürüz, 21 Temmuz 2022

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑